PAIiIZ: mniej pieniędzy, ale więcej miejsc pracy od inwestorów

W zeszłym roku Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych udało
się przyciągnąć do Polski 53 inwestycje warte 902 mln euro. W sensie finansowym to ponad 1/4 mniej
niż rok wcześniej, ale jeśli chodzi o miejsca prac, to jest prawie dwa razy lepiej

PAIiIZ: mniej pieniędzy, ale więcej miejsc pracy od inwestorów
Źródło zdjęć: © © goodluz - Fotolia.com

09.01.2014 | aktual.: 09.01.2014 15:42

W zeszłym roku Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych udało się przyciągnąć do Polski 53 inwestycje warte 902 mln euro. W sensie finansowym to ponad 1/4 mniej niż rok wcześniej, ale jeśli chodzi o miejsca prac, to jest prawie dwa razy lepiej.

W zeszłym roku PAIiIZ udało się zamknąć projekty, dzięki którym ma powstać 18 tys. 963 miejsca pracy. To o prawie 90 proc. więcej niż w 2012 r. Dominowały inwestycje w outsourcingowe centra biznesowe oraz w branży motoryzacyjnej.

"Mamy coraz więcej projektów usługowych, w tzw. usługach nowoczesnych, a więc ten rodzaj projektów, o które Polska zabiega. W ostatnich latach staliśmy się liderem w przyciąganiu, pozyskiwaniu inwestycji do sektora usług nowoczesnych" - mówiła na czwartkowej konferencji prasowej dyrektor Departamentu Inwestycji Zagranicznych w PAIiIZ Iwona Chojnowska-Haponik.

28 z 53 zakończonych projektów to tzw. biznesy intelektualne. Do Polski trafia coraz więcej inwestycji naukowo-badawczych. "Ta tendencja się nasila z roku na rok. W drugiej połowie 2012 r. mieliśmy pierwsze poważne inwestycje w sektor naukowo-badawczy. W mijającym roku mamy siedem zamkniętych projektów. Zdaje się, że w tym roku mamy szanse mieć ich więcej" - podkreślał prezes PAIiIZ Sławomir Majman.

Właśnie projekty "intelektualne", które udało się zakończyć Agencji, generowały w zeszłym roku najwięcej miejsc pracy. Jednocześnie nie są one "drogie", bo aby stworzyć centrum usług biznesowych nie potrzeba tak wielkich inwestycji jak do budowy linii produkcyjnej czy fabryki. Stąd mimo spadku wartości inwestycji tak znaczący wzrost deklarowanych miejsc pracy.

"Inwestycje lokowane w Polsce należą do pracochłonnych - jeden projekt tworzy średnio 88,6 miejsc pracy, co daje Polsce trzeci wynik w Europie" - powiedziała PAP wiceprezes PAIiIZ ds. Informacji i Komunikacji Monika Piątkowska.

Wśród inwestorów, którzy zadeklarowali w tym roku stworzenie największej liczby miejsc pracy są: Amazon, IBM i Somfy (dostarcza rozwiązania do automatyki osłon przeciwsłonecznych). Amazon to największy wysyłkowy sklep na świecie, który otworzy w naszym kraju trzy centra dystrybucyjne - pod Wrocławiem i w Poznaniu. Prace w nich znajdzie 6 tys. osób, a w okresie świątecznym 9 tys.

Najwięcej spośród zakończonych przez PAIiIZ w 2013 r. inwestycji lokuje się w sektorach ITC i BPO (Business Process Outsourcing - outsourcing procesów biznesowych. Na drugim miejscu znalazł się sektor motoryzacyjny, później branża badawczo - rozwojowa. Na kolejnych miejscach uplasowały się branże lotnicza oraz maszynowa, elektroniczna i spożywcza.

"Nie sądzę, żeby w najbliższym roku nastąpiły wyraźne zmiany w trendach sektorowych. Polska pozostanie atrakcyjna dla sektora usług, motoryzacji, ITC i lotnictwa. Zmieniać się może natomiast charakter projektów, które stają się coraz bardziej złożone i wymagają coraz lepiej wykształconych pracowników" - przewiduje Piątkowska.

Jeśli chodzi o pochodzenie geograficzne, to wśród projektów zakończonych w 2013 roku dominują te ze Stanów Zjednoczonych (17 projektów), Niemiec (7), Wielkiej Brytanii (5) oraz z Francji, Belgii i Finlandii (po 3).

Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) podaje, że obecnie prowadzi 164 projekty inwestycyjne o wartości 3,3 mld euro. Mogą one wygenerować ponad 30 tys. miejsc pracy.

Również tu na czele są USA z 50 inwestycjami o wartości 952 mln euro (mogą stworzyć 7,4 tys. miejsc pracy.) Na kolejnym miejscu uplasowali się inwestorzy niemieccy z 25 projektami inwestycyjnymi, których wartość wynosi 543 mln euro, natomiast trzecie miejsce zajmują Chiny (11 projektów, 308 mln euro, 2885 miejsc pracy) oraz Japonia (11 projektów, 102,8 mln euro, 1980 miejsc pracy). Kolejne miejsca przypadły Korei Południowej (10 projektów) oraz Wielkiej Brytanii (9 projektów).

Piątkowska podkreśla, że naszą atrakcyjność inwestycyjną poprawiła decyzja o przedłużeniu Specjalnych Stref Ekonomicznych do 2026 r. "Dzięki temu inwestorzy mogą być pewni, że nie zniknie jedna z ich ulubionych zachęt. Efektywności stref nie da się przecenić" - zaznaczyła wiceprezes PAIiIZ.

W 2012 r. PAIiIZ zamknęła 53 projekty o łącznej wartości 1,2 mld zł i deklarowanej liczbie prawie 10 tys. miejsc pracy.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)