Trwa ładowanie...
dymodp3

Pakiet energetyczno-klimatyczny szansą, a nie zagrożeniem

Pakiet energetyczno-klimatyczny proponowany
przez Komisję Europejska jest dla Polski szansą, a nie zagrożeniem
- przekonują ekolodzy i naukowcy skupieni w Koalicji Klimatycznej.

Share
dymodp3

Andrzej Kassenberg z Instytutu na rzecz Ekorozwoju (InE) - jednej z organizacji współtworzących koalicję - powiedział PAP, że do tej pory dyskusja o zmianach w klimacie i pakiecie klimatycznym UE koncentruje się na wzroście cen energii, o tym, jak to dotknie gospodarkę.

_ Mówi się, że być może będzie pół miliona bezrobotnych, 150 tysięcy osób wyjedzie. Natomiast nie dyskutuje się tego planu jako szansy na unowocześnienie polskiej gospodarki _ - podkreślił.

_ Pakiet to dla Polski nie strata, tylko zysk. Tylko ten zysk jest liczony szeroko. Nie można go wyliczać tylko przez pryzmat jednej branży i ceny ponoszonej przez klienta, np. za energię _ - mówił.

dymodp3

Zdaniem Kassenberga, pieniądze z aukcji CO2 i tak trafiają do naszego budżetu. Mimo że aukcje są ogólnoeuropejskie, każdy kraj ma w tym swoją część.

Koalicja Klimatyczna to porozumienie organizacji pozarządowych, zainteresowanych działaniami na rzecz ochrony globalnego klimatu. Istnieje od 2002 r. Jej celem jest inicjowanie i wspieranie działań na rzecz ustanowienia i realizacji aktywnej polityki klimatycznej w naszym kraju oraz monitorowanie jej wdrażania.

Do koalicji należą m.in. Dolnośląska Fundacja Ekorozwoju, Fundacja Aeris Futuro, Fundacja Efektywnego Wykorzystania Energii, Fundacja Ekologiczna Ziemi Legnickiej Zielona Akcja, Greenpeace, Instytut na rzecz Ekorozwoju, Liga Ochrony Przyrody, Polska Zielona Sieć, Polski Klub Ekologiczny, Społeczny Instytut Ekologiczny, Stowarzyszenie Ekologiczne Eko-Unia, WWF oraz Zielone Mazowsze.

InE powstał w 1990 r. Zajmuje się promowaniem i wdrażaniem zasad zrównoważonego rozwoju i ekologii.

dymodp3

Podziel się opinią

Share
dymodp3
dymodp3