Pakiety medyczne prawie dla wszystkich
W krajach UE pakiety medyczne dla pracowników oferuje już ponad trzy czwarte firm.
Największy wzrost wydatków odnotowano w Wielkiej Brytanii i Irlandii (o 4,9 proc.). W Portugalii firmy zapłaciły za leczenie pracowników o 4,1 proc., natomiast w Holandii o 3,7 proc. więcej niż w 2009 r. Wzrost wydatków w Polsce wyniósł 3,3 proc., we Francji 2,7 proc., a we Włoszech 2,3 proc. Wydatki pracodawców na świadczenia zdrowotne pracowników w USA w 2010 zwiększyły się o 6,9 proc.
Wzrost kosztów opieki medycznej to wynik stosowania przy badaniach bardziej nowoczesnych, a zatem droższych technologii. Ponadto w krajach, w których publiczna służba zdrowia finansowana jest z podatków, pracodawcy wskazują na większy wzrost kosztów świadczeń zdrowotnych na jednego pracownika (średnio 3,7 proc.), niż w krajach, w których funkcjonują obowiązkowe ubezpieczenia społeczne (2,9 proc.). W krajach UE pakiety medyczne dla pracowników oferuje już ponad trzy czwarte firm.
Mimo rosnących kosztów większość pracodawców nie zamierza ograniczać uprawnień, zakresu ochrony czy przeniesienia większych kosztów na pracownika. 72 proc. badanych przedsiębiorstw, uczestniczących w badaniu Merce, nie wymaga od pracowników współuczestniczenia w kosztach prywatnej opieki zdrowotnej. Aby obniżyć koszty firmy zazwyczaj koncentrują się sposobach, które nie wpływają bezpośrednio na pracownika, m.in. negocjacjach z dostawcami usług medycznych, poprawie zarządzania planem. We Francji kosztami dzieli się z pracownikiem aż 80 proc. pracodawców. W Holandii natomiast uczestniczenia w finansowaniu składek na opiekę medyczną oczekuje od pracowników 57 proc. firm, we Włoszech 50 proc., zaś w Hiszpanii 41 proc. W Polsce i w Czechach do prywatnej opieki medycznej dokładać się muszą pracownicy z 14 proc. badanych przedsiębiorstw.
AM