Trwa ładowanie...

Pamięć inwestorów bywa bardzo krótka

Rynki żywiołowo reagują na prognozy, ale równie szybko o nich zapominają, zaś analitycy i ekonomiści bez krępacji radykalnie zmieniają zdanie. Prognozy specjalistów sprzed roku wywołują dziś salwy śmiechu - pisze "Puls Biznesu".

Share
Pamięć inwestorów bywa bardzo krótka
Źródło: Jupiterimages
d3jkrb2

Nie ma tygodnia, by na rynek nie dotarła jakaś szokująca prognoza, która nie pozostaje bez wpływu na notowania złotego, obligacji czy akcji. Najnowszy przykład: analitycy BNP Paribas obniżyli szacunki kursu euro na koniec tego roku z 4,70 do zaledwie 3,98 zł.

A jeszcze pięć miesięcy temu prognoza tego samego banku mówiła, że za euro na koniec 2009 r. trzeba będzie zapłacić 5,20 zł - odnotowuje gazeta, dodając, że Francuzi to nie wyjątek.

Gdy w maju Komisja Europejska prezentowała swoje prognozy, Jacek Rostowski, minister finansów, grzmiał, że nie są wiarygodne. Okazało się, że miał rację, ale... Sam kilka miesięcy wcześniej grubo pomylił się nie tylko z oceną tempa wzrostu PKB w Polsce. W świecie finansów, po upadku Lehman Brothers, prognozowanie przypomina poruszanie się we mgle - akcentuje "Puls Biznesu" w środowej publikacji.

d3jkrb2

Podziel się opinią

Share
d3jkrb2
d3jkrb2