Trwa ładowanie...

Państwo cię wywłaszczyło? To jeszcze zapłacisz podatek

Dostawa gruntu pod budowę trasy szybkiego ruchu na skutek wywłaszczenia nie jest zwolniona z podatku. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Share
Państwo cię wywłaszczyło? To jeszcze zapłacisz podatek
Źródło: Marcin Gadomski / WP.PL
d4m7p4v

Kolejny absurd skarbowy. Przekazanie działki na podstawie ustawy wywłaszczeniowej pod budowę trasy szybkiego ruchu nie zwalnia jej byłego właściciela od płacenia podatku za utracony teren.

"Dostawa gruntu pod budowę trasy szybkiego ruchu na skutek wywłaszczenia nie jest zwolniona z podatku - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny (NSA). Sprawę pierwsza opisał "Dziennik Gazeta Prawna"

Wyrok zapadł w sprawie spółki, która została wywłaszczona z działki na rzecz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Administracji. Tereny miały być przeznaczone pod budowę drogi Warszawa - Suwałki, ale w planie zagospodarowania przestrzennego wciąż figurowała jako przeznaczona pod usługi rzemieślnicze i zabudowę mieszkaniową. Na działce znajdowały się tylko staw i ogrodzenie.

d4m7p4v

Firma stwierdziła, ze dostawa działki pod budowę drogi podlega zwolnieniu z podatku towarów i usług. Skarbówka uznała jednak, że jest inaczej. Okazało się, że firmie nie przysługuje zwolnienie z VAT od dostawy budynków i budowli. Tłumaczenie administracji podatkowej: bo przecież staw i ogrodzenie nimi nie są, podobnie jak tereny niezabudowane (bo działka była przeznaczona pod zabudowę).

Nie pomogły skargi do sądów. Choć Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku stanął po stronie wywłaszczonej firmy i uznał staw za budowlę, to w drugiej instancji Naczelny Sąd Administracyjny uznał ten wyrok za nieprawidłowy i nakazał zapłatę podatku wraz z odsetkami.

d4m7p4v

Podziel się opinią

Share
d4m7p4v
d4m7p4v