Trwa ładowanie...

Państwo kieruje bezrobotnych do ochrony lasów

Portugalskie ministerstwa: pracy, rolnictwa, spraw wewnętrznych i
gospodarki podpisały protokół o współpracy w dziedzinie ochrony lasów

Share
Państwo kieruje bezrobotnych do ochrony lasówŹródło: PAP
d4hpdhi

Portugalskie ministerstwa: pracy, rolnictwa, spraw wewnętrznych i gospodarki podpisały protokół o współpracy w dziedzinie ochrony lasów. Dokument przewiduje rekrutację bezrobotnych do czyszczenia i monitorowania drzewostanów oraz do walki z ich pożarami.

Jak poinformował portugalski minister pracy Pedro Mota Soares, program pt. "Prace Społeczne na Rzecz Lasów" wdrażany będzie w życie przez cały rok. "Największy odsetek pożarów występuje wprawdzie w sezonie letnim, ale wielu ognisk zapalnych można by uniknąć, gdyby lasy były należycie sprzątane w pozostałych miesiącach roku" - powiedział minister.

Na mocy porozumienia międzyministerialnego portugalskie urzędy pracy zostały zobowiązane do proponowania osobom bezrobotnym zatrudnienia przy ochronie lasów. Miesięczna pensja ma wynosić 419 euro brutto, czyli o 66 euro mniej od portugalskiej pensji minimalnej.

Praca przy ochronie państwowych drzewostanów proponowana będzie w urzędach pracy już od lipca br. Bezrobotni będą mogli odrzucić ofertę w przypadku, gdy ich kwalifikacje znacznie przewyższają proponowaną pracę, jeśli otrzymali lepszą propozycję lub istnieją przeciwwskazania zdrowotne do podjęcia zatrudnienia na terenie lasów.

d4hpdhi

"W związku z tym, że program +Prace Społeczne na Rzecz Lasów+ prowadzony będzie przez okres 12 miesięcy, będziemy stale zachęcać osoby w nim uczestniczące do prowadzenia poszukiwań pracy adekwatnej do ich kwalifikacji zawodowych. Każdy jego uczestnik będzie miał w miesiącu 4 dni wolne na poszukiwanie nowego zatrudnienia" - dodał minister Mota Soares.

Według szacunków ministerstwa pracy w Lizbonie, do końca tego roku do czyszczenia i monitorowania drzewostanów oraz do walki z ich pożarami zostanie skierowanych ponad 2 tys. portugalskich bezrobotnych.

Portugalia ma największy od 35 lat poziom bezrobocia. Bez zatrudnienia pozostaje w tym iberyjskim kraju 15,2 proc. osób zdolnych do pracy.

MA

d4hpdhi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4hpdhi
d4hpdhi