WP

Państwo zabierze część pieniędzy z odszkodowania. Ważny wyrok NSA

Miałeś wypadek, ale o odszkodowanie musiałeś walczyć przed sądem? Teraz oprócz zasądzonej kwoty, ubezpieczyciel musi wypłacić także odsetki. Niestety, część z tych pieniędzy musisz oddać państwu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sądy administracyjne potwierdziły stanowisko fiskusa.
Sądy administracyjne potwierdziły stanowisko fiskusa. (Pixabay.com)
WP

Naczelny Sąd Administracyjny właśnie wydał ważny wyrok, który dotyczy tysięcy osób, które dostały odszkodowanie lub zadośćuczynienie z odsetkami. Jak informuje "Rzeczpospolita", NSA potwierdził, że fiskus ma prawo pobrać podatek dochodowy od zasądzonych odsetek.

Sprawa dotyczyła kobiety, która w 2010 r. została potrącona przez samochód i doznała poważnych obrażeń. Ubezpieczyciel nie kwapił się z wypłatą odpowiedniej kwoty, dlatego kobieta poszła do sądu.

Wideo: ubezpieczyciele będą płacić nie tylko za śmierć bliskich

WP

Sprawa zakończyła się dla niej korzystnie - sąd przyznał jej 120 tys. zł tytułem zadośćuczynienia oraz odsetki za zwłokę. Po kilku latach wyszło aż 40 tys. zł. Wtedy nastąpiła niemiła niespodzianka - urząd skarbowy uznał, że od 40 tys. zł odsetek trzeba zapłacić podatek jak od każdego dochodu.

Czytaj też: 40 tys. zadośćuczynienia za kłopoty z seksem

Odszkodowanie czy zadośćuczynienie jest zwolnione z opodatkowania, dlatego kobieta znowu poszła do sądu, ale tym razem zakwestionowała stanowisko fiskusa. Okazało się, że to jednak fiskus miał rację. Najpierw stwierdził do Wojewódzki Sąd Administracyjny, a po odwołaniu także NSA.

WP

Sąd wyjaśnił, że odsetki od zadośćuczynienia nie są wpisane do ustawowego katalogu zwolnień podatkowych. To oznacza, że odsetki są traktowane jak dochód z innych źródeł. Wyrok jest prawomocny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

WP
WP