Trwa ładowanie...

Państwo zabierze część pieniędzy z odszkodowania. Ważny wyrok NSA

Miałeś wypadek, ale o odszkodowanie musiałeś walczyć przed sądem? Teraz oprócz zasądzonej kwoty, ubezpieczyciel musi wypłacić także odsetki. Niestety, część z tych pieniędzy musisz oddać państwu.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Państwo zabierze część pieniędzy z odszkodowania. Ważny wyrok NSAŹródło: Pixabay.com
dkl077e
dkl077e

Naczelny Sąd Administracyjny właśnie wydał ważny wyrok, który dotyczy tysięcy osób, które dostały odszkodowanie lub zadośćuczynienie z odsetkami. Jak informuje "Rzeczpospolita", NSA potwierdził, że fiskus ma prawo pobrać podatek dochodowy od zasądzonych odsetek.

Sprawa dotyczyła kobiety, która w 2010 r. została potrącona przez samochód i doznała poważnych obrażeń. Ubezpieczyciel nie kwapił się z wypłatą odpowiedniej kwoty, dlatego kobieta poszła do sądu.

Wideo: ubezpieczyciele będą płacić nie tylko za śmierć bliskich

Sprawa zakończyła się dla niej korzystnie - sąd przyznał jej 120 tys. zł tytułem zadośćuczynienia oraz odsetki za zwłokę. Po kilku latach wyszło aż 40 tys. zł. Wtedy nastąpiła niemiła niespodzianka - urząd skarbowy uznał, że od 40 tys. zł odsetek trzeba zapłacić podatek jak od każdego dochodu.

dkl077e

Odszkodowanie czy zadośćuczynienie jest zwolnione z opodatkowania, dlatego kobieta znowu poszła do sądu, ale tym razem zakwestionowała stanowisko fiskusa. Okazało się, że to jednak fiskus miał rację. Najpierw stwierdził do Wojewódzki Sąd Administracyjny, a po odwołaniu także NSA.

Sąd wyjaśnił, że odsetki od zadośćuczynienia nie są wpisane do ustawowego katalogu zwolnień podatkowych. To oznacza, że odsetki są traktowane jak dochód z innych źródeł. Wyrok jest prawomocny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

dkl077e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkl077e