"Parasol" może pozbawić tarczy
Ruchy między subfunduszami pozbawiają zdobytej przed laty ochrony przed taksą Belki - mówią prawnicy. TFI zaprzeczają.
03.02.2009 | aktual.: 14.07.2009 14:10
Klienci, którzy przed 1 grudnia 2001 r. kupili jednostki funduszu, który potem został przekształcony w subfundusz, powinni z rozwagą podejmować decyzje inwestycyjne. Przejście do innego subfunduszu w ramach tego samego „parasola” może pozbawić ich ochrony przed 19-proc. podatkiem od zysków kapitałowych (tzw. podatkiem Belki) zdobytej przy wpłacie sprzed wprowadzenia taksy. Tymczasem powszechnie uważa się, że subfundusze są od strony podatkowej traktowane jednakowo, bo to „parasol”, a nie one, jest osobą prawną.
BPH, Millennium, Skarbiec, UI
Problem dotyczy na pewno czterech TFI (mają fundusze, które istniały przed 1 grudnia 2001 r. i zostały przekształcone w subfundusze): BPH, Union Investment, Skarbiec oraz Millennium. Przepisy nie mówią wprost, w jaki sposób powinien być naliczany podatek w takiej sytuacji.
Pewne jest to, że w przypadku przekształcenia funduszu w jeden z subfunduszy w „parasolu” jednostki zakupione przed wprowadzeniem podatku Belki zachowują swój status. _ Przy ich umorzeniu w ogóle nie jest więc pobierany podatek od zysków _ - podkreśla Łukasz Zalewski z Małkowski Matczuk Wieczorek Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych. Problem pojawia się w momencie wyjścia z parasola po uprzednim przechodzeniu pomiędzy jego subfunduszami.
Większość ekspertów twierdzi, że sposób naliczenia podatku Belki w efekcie takich ruchów jest niekorzystny dla klientów - od zysku wypracowanego od momentu przeniesienia środków z pierwotnego subfunduszu do kolejnych taksa jest naliczana. To oznacza, że ochroną przed podatkiem objęty jest tylko zysk wypracowany w pierwotnym subfunduszu.
_ Zgodnie z art. 162 ust. 3 ustawy o funduszach zamiana w ramach „parasola” polega na odkupieniu jednostek w funduszu źródłowym i nabyciu jednostek w funduszu docelowym. Dokonując więc kapitalizacji inwestycji po uprzedniej zamianie jednostek między subfunduszami odkupujemy już inne jednostki, które nie będą korzystały ze zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 52a ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT _ - twierdzi Łukasz Zalewski.
TFI: korzystnie dla klienta
Tymczasem przedstawiciele towarzystw zastrzegają, że stosują rozwiązania korzystne dla klientów. Bez względu na to, czy dokonywane były transfery pieniędzy wpłaconych przed 1 grudnia 2001 r. pomiędzy subfunduszami, przy ostatecznym wyjściu z „parasola”, podatek Belki od zysku, które te pieniądze wypracowały, nie jest pobierany w ogóle.
Zaznaczają to Piotr Kuba, wiceprezes Skarbca TFI, Marcin Bednarek, członek zarządu BPH TFI i Mirosław Kuźmiński, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w Millennium TFI. Przedstawiciele Union Investment TFI nie udzielili komentarza w tej sprawie.
Zapytać urząd skarbowy
Z kolei pracownicy infolinii niektórych z tych towarzystw informują klientów, że jeśli przeniosą dziś pieniądze do innego subfunduszu, to przy wyjściu z „parasola” zwolnienie z płacenia podatku nie będzie dotyczyło całego zysku - czyli zgodnie z tym, co twierdzi większość prawników. Informują nas o tym czytelnicy „Parkietu”.
_ Zdobywanie precyzyjnych informacji o produktach czy usługach jest trudne. Często zdarza się, że te pochodzące z biur prasowych różnią się od tych, jakie można otrzymać na infolinii. Rozwiązaniem może być więc zapytanie listowne TFI, które powinno trafić do prawnika, bądź też wniosek o interpretacje przepisów złożony w urzędzie skarbowym _ - komentuje Katarzyna Siwek, analityk Expandera.
Natalia Chudzyńska
Parkiet