Trwa ładowanie...
d45s9gn

Parlament Europejski zaakceptował porozumienie SWIFT

08.07. Strasburg (PAP) - Parlament Europejski zaakceptował w czwartek porozumienie UE-USA o przekazywaniu danych bankowych w ramach walki z terroryzmem zwane SWIFT, po tym jak...
Share
d45s9gn

08.07. Strasburg (PAP) - Parlament Europejski zaakceptował w czwartek porozumienie UE-USA o przekazywaniu danych bankowych w ramach walki z terroryzmem zwane SWIFT, po tym jak poprzednią umowę odrzucił w lutym, wskazując na niewystarczającą ochronę prywatności obywateli państw UE.

Za było 484 posłów, przeciwko 109.

Eurodeputowani zatwierdzili porozumienie, choć wielu z nich wskazywało, że nie wszystkie postulaty PE zostały zrealizowane. Sprawozdawca projektu, liberalny eurodeputowany Alexander Alvaro przekonywał jednak, że PE odniósł w negocjacjach zwycięstwo, gwarantując, że w ciągu pięciu lat UE będzie miała własny antyterrorystyczny program śledzenia przepływów finansowych. Obecnie UE musi polegać na współpracy z USA w tym zakresie.

d45s9gn

Nowa umowa, po poprawkach wniesionych po odrzuceniu poprzedniej wersji przez PE, zawiera gwarancje, że obywatele UE nie będą dyskryminowani względem obywateli USA i umożliwia im korzystanie z administracyjnych i sądowych środków odwoławczych; gwarantuje też lepszy monitoring dzięki procesowi regularnych przeglądów oraz obowiązkowi zatwierdzania wniosków o przekazanie danych przez sądowy organ publiczny. Uwzględniając obawy PE, nowa umowa UE-USA przewiduje też wzajemność ze strony USA, kiedy UE ustanowi własny program śledzenia transferów.

Porozumienie umożliwi USA dostęp od 1 sierpnia do danych bankowych i finansowych z blisko 8 tys. banków i instytucji finansowych z 200 krajów świata, którymi zarządza mająca siedzibę pod Brukselą firma SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication). Stąd nazwa porozumienia. Dziennie przez SWIFT przepływa około 9 milionów zleceń o wartości w sumie 6 bilionów dolarów. (PAP)

kot/ ap/ asa/

d45s9gn

Podziel się opinią

Share
d45s9gn
d45s9gn