Parlament Europejski zatwierdził pomoc dla zwalnianych
Parlament Europejski poparł we wtorek wniosek Komisji Europejskiej o
udzielenie ponad 453 tys. euro pomocy dla pracowników zwalnianych z trzech firm na Podkarpaciu.
Pomoc pochodzi ze specjalnego funduszu, który ma łagodzić negatywne skutki globalizacji.
05.04.2011 | aktual.: 05.04.2011 14:32
Polska zwróciła się o pomoc do Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji (EFG) w związku z grupowymi zwolnieniami w trzech podkarpackich przedsiębiorstwach, które zajmują się produkcją maszyn i urządzeń.
W sumie wsparcie wyniesie 453 570 euro, będzie przeznaczone dla 200 osób zatrudnionych uprzednio w zakładach produkcji maszyn budowlanych, drogowych i górniczych (Huta Stalowa Wola, HSW - Zakład Zespołów Napędowych Sp. z o.o. oraz Zakłady Metalowe DEZAMET). W 2009 r. pracownicy stracili etaty, bo w wyniku globalnego kryzysu gospodarczego spadł eksport wyrobów maszynowych do Niemiec, Rosji i Ukrainy.
Unijne wsparcie ma pomóc bezrobotnym w powrocie na rynek pracy m.in. ułatwić poszukiwanie nowego zajęcia, umożliwia poradnictwo zawodowe, szkolenia, przekwalifikowania, promowanie przedsiębiorczości lub pomoc w samozatrudnieniu.
To już trzeci polski wniosek pozytywnie rozpatrzony przez UE o skorzystanie z funduszu globalizacyjnego. Wcześniej niemal 750 tysięcy euro trafiło do 779 byłych pracowników dwóch wielkopolskich firm z branży samochodowej oraz z zakładów Cegielski-Poznań, producenta silników okrętowych oraz jego dostawców.
Ponadto we wtorek PE zatwierdził 323 tys. euro pomocy dla pracowników zwalnianych z przedsiębiorstwa Unilever CR w Czechach działającego w handlu detalicznym.
Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji (EFG) powstał, by udzielać wsparcia pracownikom zwalnianym w wyniku zmian strukturalnych w handlu światowym spowodowanym globalizacją lub kryzysem finansowym. Jego roczny budżet (dla całej UE) wynosi 500 milionów euro.(PAP)