PARP chce wspierać przedsiębiorczość kobiet i studentów

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości pracuje nad uruchomieniem programów, z których byłoby finansowane wspieranie przedsiębiorczości kobiet i studentów - poinformowała PAP prezes PARP Bożena Lublińska-Kasprzak. Fundusze mają ruszyć w tym roku.

PARP chce wspierać przedsiębiorczość kobiet i studentów
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

20.07.2013 | aktual.: 01.08.2013 11:17

- Nasze badania pokazują, że kobiety - tak samo zresztą jak mężczyźni - mają utrudniony dostęp do finansowania swoich firm we wczesnej fazie rozwoju. Choć między kobietami a mężczyznami nie ma różnic jeśli chodzi o przedsiębiorczość, to te badania wykazały również, że kobiety bardziej potrzebują takiego wsparcia doradczego, przynajmniej na początku swojej działalności gospodarczej - powiedziała w rozmowie z PAP Lublińska-Kasprzak. Stąd pomysł, by wesprzeć organizacje, które takiego wsparcia mogą udzielić.

Jak wynika z badań dotyczących przedsiębiorczości kobiet przeprowadzonych przez PARP, Polka prowadząca własną firmę jest na ogół młoda i dobrze wykształcona. Zanim założyła firmę, pracowała u kogoś. Najczęściej decyduje się na działalność gospodarczą, by zyskać samodzielność i niezależność finansową. Najczęściej pozostaje w stałym związku, ale nie ma dzieci. To właśnie konieczność łączenia obowiązków rodzinnych i zawodowych jest główną barierą utrudniającą kobietom prowadzenie własnej firmy.

PARP zaleciła we wnioskach z badania m.in. skierowanie do kobiet zakładających firmę indywidualnego wsparcia, polegającego np. na zapewnieniu asysty dla konkretnego przedsiębiorcy. Asysta taka miałaby polegać na przeprowadzeniu prowadzącego firmę przez procedury, pomocy w wyznaczaniu celów i realizowaniu ich. Z funduszu, nad którym pracuje PARP, mają być udzielane pożyczki dla podmiotów, które byłby w stanie taką asystę zapewnić.

- Podobny projekt chcemy kierować do studentów. Chodzi o to, by zaoferować im pomoc doradczą, potrzebną przy prowadzeniu własnej firmy - wyjaśniła prezes. Program ten ma być prowadzony we współpracy z uczelniami. Celem projektu ma być wyłonienie ogółem 200 pomysłów na biznes, które pozwolą na założenie nowego lub rozwój już istniejącego przedsiębiorstwa, tak aby miało szansę konkurowania na rynku przez minimum rok po otrzymaniu doradztwa w ramach projektu.

Prezes wyjaśniła, że jest jeszcze za wcześnie by mówić o budżetach i dokładnych zasadach programów kierowanych do kobiet i studentów. Chciałaby jednak, by pierwsze firmy dostały wsparcie jeszcze w tym roku.

Według Eurostatu łącznie w 27 krajach Unii Europejskiej (bez Grecji) działalność prowadzi 24 mln przedsiębiorstw, z tego na Polskę przypada ok. 1,9 mln aktywnych firm, czyli 8,1 proc. przedsiębiorstw zarejestrowanych na obszarze UE. 93,8 proc. firm to przedsiębiorstwa zatrudniające do 10 osób. W Polsce natomiast takich firm jest nieco więcej, bo 95,1 proc. W Unii Europejskiej 69 proc. przedsiębiorców to mężczyźni. W Polsce ten odsetek (66,5 proc.)nie odbiega znacząco od średniej unijnej.

Źródło artykułu:PAP
kobietyprzedsiębiorczośćstudenci
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)