Pawlak: na giełdzie potrzebne są zmiany

Waldemar Pawlak chce szybkich zmian m.in. na rynku kontraktów terminowych.

Pawlak: na giełdzie potrzebne są zmiany
Źródło zdjęć: © PAP

Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki, apeluje o zmianę regulacji dotyczących funkcjonowania giełdy, zwłaszcza rynku kontraktów terminowych.

- _ Aż się prosi o takie ograniczenia, żeby w ręku jednego inwestora nie mogło być więcej niż 5 proc. kontraktów. Powinno się też wprowadzić rozwiązanie, że kursem rozliczeniowym dla kontraktów jest na przykład średnia cena akcji z całej sesji, a nie z ostatniej godziny handlu _ - mówi w wywiadzie dla "Parkietu" Pawlak. Komentuje w ten sposób niedawne zawirowania na rynku, w tym fixing cudów z listopada i zamieszanie związane z wygasaniem grudniowej serii futures na WIG20.

- _ To dobre pomysły, praktykowane na największych giełdach świata _ - ocenia Grzegorz Zalewski z portalu futures.pl, ekspert DM BOŚ.

Zdaniem Pawlaka, dawniej m.in. aktywnego inwestora giełdowego, oraz ekspertów, zmiany powinny być wprowadzone szybko, najlepiej przed wygaśnięciem marcowej serii kontraktów.

Wicepremier odniósł się też do problemów związanych z opcjami walutowymi, o których niemal codziennie informują przedsiębiorstwa, w tym giełdowe. Liczy on, że toksyczne instrumenty nie spowodują "znaczącego spadku PKB".

Pawlak tłumaczy też, dlaczego w życie nie weszła jeszcze w Polsce unijna dyrektywa MiFID, która mogłaby uchronić nas od problemów z opcjami walutowymi i której celem jest m.in. ochrona uczestników rynku finansowego.

- _ Wszystko przez jeden - mający marginalne z punktu widzenia całej ustawy - zapis, który miał zmusić NBP do sprzedaży akcji Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. Mówiłem o tym kolegom z rządu, ale wygrała polityka _ - twierdzi wicepremier.

Wczoraj Pawlak przedstawił w Sejmie informacje na temat strat, jakie poniosły polskie firmy z powodu opcji walutowych. - _ Banki zawierały z klientami transakcje opcyjne pod przyszłe przychody. Teraz powinny im pod przyszłe przychody udzielić kredytu. Trzeba je do tego zachęcić, bo byłoby to uczciwe w stosunku do klientów _ - usłyszeli posłowie.

Michał Śliwiński

Tekst z kolumny nr 1 Gazety Giełdy Parkiet

waldemar pawlakparkietfutures

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)