Trwa ładowanie...
d3zbwv0

PCC Rokita chce w czerwcu przeprowadzić IPO

23.04. Brzeg (PAP) - PCC Rokita liczy, że w maju zostanie zatwierdzony prospekt emisyjny spółki, a w czerwcu zostanie przeprowadzona oferta publiczna. Program inwestycyjny spółki...

Share
d3zbwv0

23.04. Brzeg (PAP) - PCC Rokita liczy, że w maju zostanie zatwierdzony prospekt emisyjny spółki, a w czerwcu zostanie przeprowadzona oferta publiczna. Program inwestycyjny spółki na lata 2014-16 zakłada wydatki na poziomie ponad 400 mln zł - poinformowali w środę przedstawiciele PCC Rokita.

"W czerwcu chcielibyśmy przeprowadzić emisję, a to oznacza, że w maju musiałby zostać zaakceptowany prospekt" - powiedział wiceprezes Rafał Zdon, podczas spotkania z dziennikarzami.

Przedstawiciele spółki poinformowali, że upłynniona zostanie "stosunkowo nieduża" część papierów PCC Rokita.

d3zbwv0

"Zostanie utrzymana kontrola grupy PCC" - powiedział Wiesław Klimkowski, prezes PCC Rokita.

PCC Rokita w latach 2014-16 chce zainwestować ponad 400 mln zł.

"Największa część tej kwoty zostanie zainwestowana w segmencie chlorowym, w dalszej kolejności w kompleks produkcji polioli" - powiedział Zdon.

W 2013 roku grupa miała przychody na poziomie 1,1 mld zł. Zysk operacyjny wyniósł 77,2 mln zł, a zysk z działalności kontynuowanej 58,3 mln zł.

d3zbwv0

Od 2006 roku PCC Rokita wypłaca 100 proc. zysku w formie dywidendy.

Działalność grupy opiera się na trzech kompleksach. 51 proc. przychodów stanowi produkcja polioli, 38 proc. segment chlorowy, a 7 proc. segment chemii fosforu.

Wiceprezes spółki poinformował, że spółka koncentruje się na zwiększaniu produkcji specjalistycznych polioli. W 2007 roku ich udział w sprzedaży wynosił 15 proc., a w 2013 roku 55 proc.

"Inwestycje związane są też ze zmianą technologii na membranową z rtęciowej w kompleksie chlorowym, co powoduje, że produkcja będzie bardziej energooszczędna i przyjazna środowisku" - powiedział Zdon.

d3zbwv0

Wiceprezes poinformował też, że PCC Rokita będzie rozwijać kompleks chemii fosforów, w którym generowane są najwyższe jednostkowe marże.

PCC Rokita, który obecnie produkuje w Brzegu, w Mysłowicach i w Żółwinie pod Warszawą chce również rozwijać się za granicą. Analizuje budowę zakładu produkcji systemów poliuretynowych na Białorusi, rozważa też rozwój na takich rynkach jak Indie i Tajlandia.

"Ewentualne uruchomienie produkcji w Indiach i Tajlandii nastąpiłoby poprzez spółkę zależną Prodex" - powiedział prezes Klimkowski.

"Te rynki wymagają jednak głębokich analiz" - zastrzegł wiceprezes Zdon.

Ponad 50 proc. sprzedaży PCC Rokita trafia na eksport, największym rynkiem eksportowym są Niemcy.

Przedstawiciele spółki poinformowali, że w przyszłym roku na giełdę ewentualnie mogłaby trafić kolejna spółka z grupy PCC, PCC Consumer Products.(PAP)

morb/ pel/ ana/

d3zbwv0

Podziel się opinią

Share
d3zbwv0
d3zbwv0