Pękła rynkowa bańka

Koniec wysokich cen surowców rolnych. Cena pszenicy na światowych giełdach w ciągu ostatniego półrocza spadła o 40 proc.

Pękła rynkowa bańka
Źródło zdjęć: © Polska Dzinnik Zachodni

Obraz
© (fot. Polska Dzinnik Zachodni)

Koniec wysokich cen surowców rolnych. Cena pszenicy na światowych giełdach w ciągu ostatniego półrocza spadła o 40 proc.

Według analityków to z jednej strony efekt dobrych tegorocznych zbiorów, ale pęknięcia kolejnej spekulacyjnej bańki.
_ Fundusze inwestycyjne, które uciekały przed spadkami cen na rynku nieruchomości i giełdzie w USA, inwestowały miliardy dolarów w rynek surowców i produktów rolnych. Stąd wzrost cen ropy, złota a także surowców rolnych _- wyjaśnia Andrzej Kalicki, kierownik Zespołu Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych (FAMMU/FAPA).

W ciągu ostatniego roku ich ceny drastycznie wzrosły. Np. tona ryżu podrożała trzykrotnie, soi - o ponad 100 proc., a pszenicy - o ponad 260 proc.

Droga żywność uruchomiła machinę inflacyjną: w ciągu roku wskaźnik wzrostu cen w Unii Europejskiej wzrósł z 1,8 proc. do poziomu 4, 1 proc. Analitycy straszyli, że to koniec czasów taniej żywności. Nagle okazało się, że wyśrubowane ceny ograniczyły popyt. W efekcie ceny produktów rolnych zaczęły spadać.
_ Światowe ceny mleka są dziś o blisko 35 proc. niższe niż przed rokiem, a masła i serów o 4-6 proc. _- mówi Sławomir Stepulak, ekspert FAMMU/FAPA.

Spadają też ceny zbóż. Jeszcze pół roku temu pszenica konsumpcyjna na europejskich giełdach wyceniana była na ok. 280 euro, a obecnie już tylko na 173 euro. Za kukurydzę w czerwcu płacono ponad 215 euro, a obecnie już tylko 144. To dobra wiadomość dla konsumentów. Ceny żywności w sklepach nie będą rosły już tak drastycznie, a możliwe jest, że będziemy za nie płacić mniej.

Niestety, nie ma co liczyć na to, że spadek cen żywności w sklepach detalicznych będzie tak duży jak cen surowców. Zakłady przetwórcze i handlowcy będą starali się powetować sobie wzrost innych kosztów, czyli płac pracowników, energii, środków transportu.

Są również przegrani. Bańka surowcowa, która pękła, odbije się niekorzystnie na portfelach osób, które inwestowały na rynkach towarowych, głównie za pośrednictwem tak zwanych struktur, czyli popularnych funduszy z gwarancją kapitału.

40 proc. o tyle spadły ceny pszenicy na giełdach w USA. To m.in. efekt urodzaju

1,01 zł tyle za litr mleka dostaje dziś rolnik. To ok. 35 proc. mniej niż w grudniu ub.r.

Joanna Pieńczykowska
Współpraca: Łukasz Pałka
POLSKA Dziennik Zachodni

cenyspadkicen

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)