Trwa ładowanie...

Pensje Polaków rosną. Podwyżki zostaną zjedzone przez ceny

Dane GUS-u podają, że o 7,8 proc. wzrosły pensje w kwietniu w porównaniu z tym samym miesiącem zeszłego roku. To jednak nie napawa optymizmem, ponieważ nadciągają podwyżki towarów i usług

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Pensje Polaków rosną. Podwyżki zostaną zjedzone przez cenyŹródło: WP.PL
d3ashrp
d3ashrp

Podniesienie płac będzie miało wpływ na wzrost cen towarów i usług - informuje dziennik „Fakt”. W pierwszych trzech miesiącach tego roku inflacja spadała, ale już kwiecień przyniósł podwyżki odzieży i obuwia (o 2,4 proc.) oraz żywności (o 0,4 proc.). A to nie koniec.

„Fakt” zauważa, że weszło nowe prawo wodne, a taryfy na wodę i ścieki zatwierdza nowa państwowa instytucja Wody Polskie. Spółki wodociągowe złożyły ok. 2,5 tys. wniosków, z czego większość dotyczy podwyższenia cen. Np. w Gliwicach w ciągu trzech lat wzrosły opłaty za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków o 9 proc.

Również w zakresie usług bankowych ceny mogą się zmienić. PKO BP od 4 sierpnia w ramach Konta za Zero zwiększa opłaty z 6,90 zł do 8 zł. Dotyczy to osób, które nie mają karty do rachunku albo mają i wydają mniej niż 300 zł miesięcznie. Podwyżki dotyczą też transakcji za pomocą bankowości telefonicznej. Warto zapoznać się z nowym cennikiem. Zyski banków w 2017 r. spadły, więc być może PKO BP nie będzie jedynym, który podniesie ceny usług.

Zobacz też: W tym roku podwyżki spodziewa się 60 proc. pracowników

A jeżeli chodzi o żywność, zmiany odczujemy wszyscy, ponieważ m. in. rosną koszty transportu. - Z badań wynika, że 65 proc. przedsiębiorstw zamierza podnieść ceny swoich produktów i usług o 4-5 proc. właśnie z powodu wyższych kosztów pracy – mówi Marek Zuber, ekonomista, dla „Faktu”.

d3ashrp

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d3ashrp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ashrp