Pensje Polaków rosną. Podwyżki zostaną zjedzone przez ceny

Dane GUS-u podają, że o 7,8 proc. wzrosły pensje w kwietniu w porównaniu z tym samym miesiącem zeszłego roku. To jednak nie napawa optymizmem, ponieważ nadciągają podwyżki towarów i usług
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zmiany odczujemy wszyscy, ponieważ rosną koszty transportu
Zmiany odczujemy wszyscy, ponieważ rosną koszty transportu (WP.PL)
WP

Podniesienie płac będzie miało wpływ na wzrost cen towarów i usług - informuje dziennik „Fakt”. W pierwszych trzech miesiącach tego roku inflacja spadała, ale już kwiecień przyniósł podwyżki odzieży i obuwia (o 2,4 proc.) oraz żywności (o 0,4 proc.). A to nie koniec.

„Fakt” zauważa, że weszło nowe prawo wodne, a taryfy na wodę i ścieki zatwierdza nowa państwowa instytucja Wody Polskie. Spółki wodociągowe złożyły ok. 2,5 tys. wniosków, z czego większość dotyczy podwyższenia cen. Np. w Gliwicach w ciągu trzech lat wzrosły opłaty za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków o 9 proc.

Również w zakresie usług bankowych ceny mogą się zmienić. PKO BP od 4 sierpnia w ramach Konta za Zero zwiększa opłaty z 6,90 zł do 8 zł. Dotyczy to osób, które nie mają karty do rachunku albo mają i wydają mniej niż 300 zł miesięcznie. Podwyżki dotyczą też transakcji za pomocą bankowości telefonicznej. Warto zapoznać się z nowym cennikiem. Zyski banków w 2017 r. spadły, więc być może PKO BP nie będzie jedynym, który podniesie ceny usług.

WP

Zobacz też: W tym roku podwyżki spodziewa się 60 proc. pracowników

A jeżeli chodzi o żywność, zmiany odczujemy wszyscy, ponieważ m. in. rosną koszty transportu. - Z badań wynika, że 65 proc. przedsiębiorstw zamierza podnieść ceny swoich produktów i usług o 4-5 proc. właśnie z powodu wyższych kosztów pracy – mówi Marek Zuber, ekonomista, dla „Faktu”.

WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

WP
WP