Trwa ładowanie...
d4de5k8
d4de5k8

Perma-Fix Medical zakończyła pierwszą serię testów nad Tc-99m

Warszawa, 09.06.2015 (ISBnews) - Perma-Fix Medical - podmiot zależny spółki giełdowej Perma-Fix Environmental Services, Inc., notowanej na rynku Nasdaq - zakończyła pierwszą serię testów w kierunku komercyjnego przeskalowania procesu produkcji Technetium-99m (Tc-99m) z wykorzystaniem Molibdenu-99 (Mo-99), poinformował członek rady nadzorczej spółki dr. Louis F. Centofanti.
Share
d4de5k8

"Testy potwierdziły, że innowacyjna żywica, odkryta przez spółkę jest odporna na duże dawki promieniowania radiacyjnego o wartości 2 kiurów i może uwalniać Tc-99m w ilościach komercyjnych. Spółce udało się również zweryfikować niektóre z najpopularniejszych zestawów, używanych do obrazowania narządów wewnętrznych" - czytamy w komunikacie.

Spółka planuje w najbliższej przyszłości przeprowadzenie kolejnych testów nowego procesu technologicznego w wyższych wartościach aktywności promieniotwórczej, jako kolejny krok w wieloetapowym procesie potwierdzenia skuteczności technologii.

"Przy wartości aktywności promieniotwórczej rzędu 2 kiurów, nasza technologia spełniła wymagania branżowe na wielu rynkach wschodzących i zapotrzebowanie na zdecentralizowany i stabilny łańcuch dostaw Tc-99m. Ponadto kontynnujemy dodatkową weryfikację wytrzymałości naszej przełomowej technologii w wyższych wartościach promieniowania, co umożliwi jej dopasowanie do potrzeb klientów z Ameryki Północnej i Europy. Biorąc pod uwagę obiecujące wyniki testów, wierzymy, że nasz proces technologiczny posiada potencjał, aby całkowicie zmienić łańcuch dostaw Tc-99 w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie"- powiedział Centofanti, cytowany w komunikacie.

d4de5k8

Tc-99m jest najczęściej używanym medycznym izotopem na świecie. Ma on zastosowanie w zabiegach obrazowania narządów wewnętrznych oraz wykorzystywany jest w 80-85% zabiegów diagnostycznych z wykorzystaniem pierwiastków radioaktywnych, których to liczba zabiegów wynosi corocznie 25 mln w samych Stanach Zjednoczonych. Najpowszechniej przeprowadzane zabiegi to: obrazowanie serca, diagnostyka nowotworów, obrazowanie kości, diagnostyka chorób układu pokarmowego, obrazowanie: mózgu, nerek, trzustki, oraz diagnostyka infekcji organizmu.
Wielkość rynku izotopów medycznych w Europie osiągnie 1,6 mld USD w 2017 roku w porównaniu z poziomem 1,1 mld USD w 2012 r., podała również spółka.

Spółka zwraca uwagę, że obecnie prawie całe światowe dostawy izotopów medycznych pochodzą z reakcji rozszczepienia wysoko wzbogaconego uranu, przeprowadzanych w niewielu wysoce wyspecjalizowanych reaktorach jądrowych. Obecna metoda pozyskiwania izotopów jest kosztowna i przez to, że do jej produkcji używa się uran, często dochodzi do znaczących niedoborów w dostawach izotopów na całym świecie i utrudnień w sektorze usług medycznych. Oczekuje się, że planowane zamknięcie reaktora jądrowego National Research Universal w Kanadzie w 2016 roku oraz reaktora jądrowego OSIRIS we Francji w 2018 roku będzie miało duży wpływ na pozyskiwanie oraz dostawy izotopów. Obecny proces niesie za sobą ryzyko rozprzestrzeniania się broni masowego rażenia w związku z produkcją, transportem i użyciem wysoko wzbogaconego uranu.

"W ocenie Perma Fix Medical, technologia spółki może rozwiązać powyższe problemy, stać się standardem w branży, a także przyczynić się do rozwiązania problemu niedoboru Tc-99m na świecie ze względu na niższy koszt technologiczny oraz brak konieczności wykorzystania nisko i wysoko wzbogaconego uranu. Technologia spółki niesie ze sobą zalety dla środowiska naturalnego dzięki zmniejszeniu ryzyka rozprzestrzeniania broni masowego rażenia. Wykorzystuje ona molibden, powszechnie wykorzystywany metal, do wyprodukowania Molibdenu-99 (Mo-99) poprzez aktywację neutronową, które następnie rozpada się na Tc-99m" - czytamy również.

"Nowy proces pozyskiwania izotopów obejmuje kompletny cykl technologiczny, począwszy od reaktora do dostawy izotopów do placówek medycznych i może być z łatwością wdrożony na całym świecie z wykorzystaniem standardowych reaktorów badawczych i komercyjnych, eliminując tym samym potrzebę wykorzystania reaktorów o specjalnym przeznaczeniu" - podkreśla spółka.

d4de5k8

Perma-Fix odkryła innowacyjną żywicę, odporną na promieniowanie, która jest w stanie wiązać duże ilości molibdenu, a jednocześnie uwalniać prawie 90% Tc-99m. Żywica uzupełniona o aktywowny neutronowo Mo-99 jest umieszczana w generatorze Technetu, gdzie dolewana jest sól fizjologiczna. Otrzymany eluent zawiera Tc-99m, który spełnia standardy Farmakopei w Europie i Stanach Zjednoczonych dla Technetu.

Perma-Fix Medical, Inc. z siedzibą w Atlancie, stan Georgia, USA, jest podmiotem zależnym spółki giełdowej Perma-Fix Environmental Services, notowanej na rynku Nasdaq. Spółka powstała w celu opracowania nowej technologii pozyskiwania Technetium-99 (Tc-99m), najczęściej używanego do celów medycznych izotopu na całym świecie, uzyskania zatwierdzenia Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków oraz innych formalnych pozwoleń, oraz komercjalizacji tej technologii.

(ISBnews)

d4de5k8

Podziel się opinią

Share
d4de5k8
d4de5k8