Trwa ładowanie...
d2xizlq
d2xizlq

Perma-Fix: Testy potwierdziły komercyjność Tc-99m przy promieniowaniu 6 kiurów

Warszawa, 02.09.2015 (ISBnews) - Perma-Fix Medical - podmiot zależny spółki Perma-Fix Environmental Services, Inc., notowanej na Nasdaq - ogłosił zakończenie kolejnej serii testów w kierunku komercyjnego przeskalowania procesu produkcji Technetium-99m (Tc-99m) z wykorzystaniem Molibdenu-99 (Mo-99). Testy potwierdziły, że innowacyjna żywica, odkryta przez spółkę jest odporna na duże dawki promieniowania radiacyjnego o wartości 6 kiurów i może uwalniać Tc-99m w ilościach komercyjnych i klinicznie użytecznych, podała Perma-Fix.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2xizlq

"Powyższe pozytywne wyniki testów są następstwem przeprowadzonych z sukcesem testów technologii przy wartości promieniowania radiacyjnego rzędu 2 i 4 kiurów. Spółka przeprowadziła dwa testy technologii z użyciem naturalnego molibdenu i wysoko wzbogaconego molibdenu-98 (o czystości 98%). Perma-Fix Medical planuje w najbliższej przyszłości przeprowadzenie kolejnych testów nowego procesu technologicznego w wyższych wartościach aktywności promieniotwórczej, jako kolejny krok w wieloetapowym procesie potwierdzenia skuteczności technologii" - czytamy w komunikacie.

"Uzyskanie pozytywnych wyników testów naszej technologii przy wartości aktywności promieniotwórczej rzędu 6 kiurów jest bardzo ważnym osiągnięciem w na rynku energetyki jądrowej i stanowi dodatkowe potwierdzenie skuteczności naszej technologii. W najbliższej przyszłości planujemy przeprowadzenie kolejnej serii testów, a pozytywne wstępne wyniki testów wskazują na obiecujące perspektywy rozwoju spółki i i duże prawdopodobieństwo weryfikacji naszej technologii w jeszcze wyższej aktywności promieniotwórczej. Wierzymy, że nasza technologia spełni wymagania branżowe nie tylko na wielu rynkach wschodzących, ale także w Ameryce Północnej i Europie. Ponadto jesteśmy przekonani, że nasz proces technologiczny posiada potencjał, aby całkowicie zmienić łańcuch dostaw Tc-99 w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie" - powiedział Perma-Fix Medical Stephen Belcher, cytowany w komunikacie.

"Cieszymy się z możliwości zaprezentowania wyników testów podczas tematycznego spotkania Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych dotyczącego molibdenu Mo-99, które odbędzie się w tym tygodniu w Bostonie. Po osiągnięciu przez spółkę sukcesu, jakim jest potwierdzenie wytrzymałości technologii przy wartości promieniowania rzędu 6 kiurów, w najbliższej przyszłości będziemy kontynuuować nasze plany związane z pozyskaniem kolejnych partnerów strategicznych i przygotowaniem wniosków o rejestrację technologii oraz przeprowadzeniem pełnego procesu komercjalizacji w Europie i Ameryce Północnej" - dodał przewodniczący rady nadzorczej Perma-Fix Medical dr. Louis F. Centofanti, cytowany w komunikacie.

d2xizlq

Technetium-99m (Tc-99m) jest najczęściej używanym medycznym izotopem na świecie. Izotop Tc-99m ma zastosowanie w zabiegach obrazowania narządów wewnętrznych oraz wykorzystywany jest w 80-85% zabiegów diagnostycznych z wykorzystaniem pierwiastków radioaktywnych, których to liczba zabiegów wynosi corocznie 25 mln w samych Stanach Zjednoczonych. Najpowszechniej przeprowadzane zabiegi to: obrazowanie serca, diagnostyka nowotworów, obrazowanie kości, diagnostyka chorób układu pokarmowego, obrazowanie: mózgu, nerek, trzustki, oraz diagnostyka infekcji organizmu. Wielkość rynku izotopów medycznych w Europie osiągnie 1,6 mld USD w 2017 roku w porównaniu z poziomem 1,1 mld USD w 2012 r., podano również.

"Obecnie prawie całe światowe dostawy izotopów medycznych pochodzą z reakcji rozszczepienia wysoko wzbogaconego uranu, przeprowadzanych w niewielu wysoce wyspecjalizowanych reaktorach jądrowych. Obecna metoda pozyskiwania izotopów jest kosztowna i przez to, że do jej produkcji używa się uran, często dochodzi do znaczących niedoborów w dostawach izotopów na całym świecie i utrudnień w sektorze usług medycznych. Oczekuje się, że planowane zamknięcie reaktora jądrowego National Research Universal w Kanadzie w 2016 roku oraz reaktora jądrowego OSIRIS we Francji w 2018 roku będzie miało duży wpływ na pozyskiwanie oraz dostawy izotopów. Obecny proces niesie za sobą ryzyko rozprzestrzeniania się broni masowego rażenia w związku z produkcją, transportem i użyciem wysoko wzbogaconego uranu" - wskazano w informacji.

W ocenie Perma Fix Medical, technologia spółki może rozwiązać powyższe problemy, stać się standardem w branży, a także przyczynić się do rozwiązania problemu niedoboru Tc-99m na świecie ze względu na niższy koszt technologiczny oraz brak konieczności wykorzystania nisko i wysoko wzbogaconego uranu. Technologia spółki niesie ze sobą zalety dla środowiska naturalnego dzięki zmniejszeniu ryzyka rozprzestrzeniania broni masowego rażenia, podkreślono również.

"Wykorzystuje ona molibden, powszechnie wykorzystywany metal, do wyprodukowania Molibdenu-99 (Mo-99) poprzez aktywację neutronową, które następnie rozpada się na Tc-99m. Nowy proces pozyskiwania izotopów obejmuje kompletny cykl technologiczny, począwszy od reaktora do dostawy izotopów do placówek medycznych i może być z łatwością wdrożony na całym świecie z wykorzystaniem standardowych reaktorów badawczych i komercyjnych, eliminując tym samym potrzebę wykorzystania reaktorów o specjalnym przeznaczeniu" - ocenia Perma-Fix.

d2xizlq

Perma-Fix odkryła innowacyjną żywicę, odporną na promieniowanie, która jest w stanie wiązać duże ilości molibdenu, a jednocześnie uwalniać prawie 90% Tc-99m. Żywica uzupełniona o aktywowany neutronowo Mo-99 jest umieszczana w generatorze Technetu, gdzie dolewana jest sól fizjologiczna. Otrzymany eluent zawiera Tc-99m, który spełnia standardy Farmakopei w Europie i Stanach Zjednoczonych dla Technetu, podsumowano w informacji.

(ISBnews)

d2xizlq

Podziel się opinią

Share
d2xizlq
d2xizlq