Trwa ładowanie...
d1wxb9l

PERN chce zwiększyć pojemności magazynowe

21.12. Płock (PAP) - Zwiększenie pojemności magazynowych i budowa bazy w Gdańsku z partnerem zagranicznym to priorytetowe cele spółki do 2014 r. - powiedział PAP Robert Soszyński,...

Share
d1wxb9l

21.12. Płock (PAP) - Zwiększenie pojemności magazynowych i budowa bazy w Gdańsku z partnerem zagranicznym to priorytetowe cele spółki do 2014 r. - powiedział PAP Robert Soszyński, prezes Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) "Przyjaźń"

W rozmowie z PAP Soszyński podkreślił, że w 2010 r. PERN odnotuje rekordowe wyniki finansowe i rekordowe ilości przesyłu ropy naftowej.

"Zysk netto za 2010 r. będzie bardzo wysoki. Ten rok będzie zresztą rekordowy także pod względem przesyłu ropy naftowej. Jednak zanim opublikujemy te dane, najpierw pozna je właściciel, czyli Skarb Państwa" - oświadczył Soszyński.

d1wxb9l

Szef PERN podał jedynie, że w 2010 r. przychody spółki wyniosą blisko 700 mln zł, a przychody grupy kapitałowej ponad 1 mld zł.

"PERN jest spółką rentowną, ma okres bardzo dobrej koniunktury i musi to wykorzystać" - powiedział Soszyński.

Dodał, że w 2014 r. grupa PERN powinna osiągnąć przychody na poziomie ponad 2 mld zł.

Soszyński przyznał, że PERN planuje do 2014 r. zwiększyć łączną pojemność swoich baz magazynowych z obecnych 2,8 mln do ponad 3,5 mln metrów sześciennych.

d1wxb9l

"Zdecydowanie musimy rozbudować wszystkie nasze bazy zbiornikowe. Dochodzi do takich paradoksów, że musimy uzgadniać ze stroną rosyjską okresowe zmniejszenia tłoczeń surowca, bo brakuje nam już pojemności. Ciągle czytamy o tym, że zabraknie rosyjskiej ropy, że rurociąg +Przyjaźń+ wyschnie, a jest zupełnie odwrotnie - +Przyjaźń+ pracuje pełną mocą przerobową, na tyle mocno, że my mamy problem z nadmiarem przesyłanego towaru" - oświadczył Soszyński.

Prezes dodał, że brak odpowiednich zdolności magazynowych spółki to efekt "wcześniejszych zaniechań inwestycyjnych i brak decyzji w sprawie budowy zbiorników naziemnych, zwłaszcza w latach 2006-07".

W marcu i kwietniu 2011 r. PERN odda do użytku dwa zbiorniki po 100 tys. metrów sześciennych w bazie w Adamowie. Kończy się proces pozyskiwania gruntów pod budowę w Gdańsku dwóch zbiorników także po 100 tys. metrów sześciennych - termin realizacji do 2014 r. W bazie Plebanka pod Płockiem spółka planuje w najbliższych latach budowę do czterech zbiorników: dwóch zbiorników po 100 tys. metrów sześciennych i dwóch po 80 tys. metrów sześciennych pojemności.

Soszyński przyznał, że PERN przygotowuje się do rozpoczęcia wraz z partnerem zagranicznym projektu budowy bazy operacyjnej - terminalu morskiego w porcie w Gdańsku. Planowany termin uruchomienia to przełom 2013 i 2014 r.

d1wxb9l

"Szukamy innych możliwości niż działalność podstawowa. Takim projektem jest budowa bazy w porcie gdańskim. Ma to być baza operacyjna, świadcząca całą gamę usług logistycznych, służąca podmiotom z branży naftowej, paliwowej i chemicznej, działającym z basenie Morza Bałtyckiego, także rafineriom i firmom traderskim" - powiedział Soszyński.

Dodał, iż planowana pojemność magazynowa bazy ma wynieść 400 tys. metrów sześciennych z przeznaczeniem na ropę naftową i dodatkowe ponad 300 tys. metrów sześciennych z przeznaczeniem produkty paliwowe i chemiczne. Zakładane obroty mają kształtować się na poziomie około 200 mln zł rocznie.

"Takiego podmiotu w Polsce nie ma. PERN może wejść w tę lukę. Budowa bazy-terminalu to znakomity biznes. Zbiorniki w porcie, różne: na ropę, paliwa, produkty chemiczne są potrzebne. Tak jest na świecie" - podkreślił Soszyński.

Wyjaśnił, iż dla projektu gdańskiej bazy-terminalu morskiego PERN zamierza powołać z partnerem zagranicznym spółkę celową.

d1wxb9l

PERN jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa. Tłoczy ropę naftową z Rosji (około 50 mln ton rocznie) do rafinerii polskich - PKN Orlen i Grupy Lotos oraz do rafinerii niemieckich - PCK Schwedt i Mider Spergau. Przesyła również surowiec tranzytem do gdańskiego Naftoportu, w którym ma udziały. PERN ma także udziały w spółce Operator Logistyczny Paliw Płynnych, posiadającej bazy magazynowe w całym kraju oraz w spółce Siarkopol Gdańsk, zajmującej się przyjmowaniem, składowaniem, przeładunkiem i spedycją m.in. siarki granulowanej, oleju opałowego i napędowego. (PAP)

mb/ pad/ ana/

d1wxb9l

Podziel się opinią

Share
d1wxb9l
d1wxb9l