PERN spodziewa się wyników finansowych zbliżonych do 2011 r.

29.06. Płock (PAP) - Wyniki finansowe Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) "Przyjaźń" za 2012 r. mogą być zbliżone do uzyskanych w 2011 r., gdy zysk netto...

29.06. Płock (PAP) - Wyniki finansowe Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) "Przyjaźń" za 2012 r. mogą być zbliżone do uzyskanych w 2011 r., gdy zysk netto wyniósł 234,6 mln zł - wynika z przewidywań spółki.

W ocenie prezesa spółki Marcina Moskalewicza planowane zmniejszenie w trzecim kwartale tego roku o jedną czwartą - realizowanych przez rosyjski Transnieft - dostaw ropy do Polski rurociągiem "Przyjaźń" nie wpłynie znacząco na wynik finansowy PERN.

"Nawet jeżeli trend zmniejszenia przesyłu ropy utrzymałby się dłużej, to na koniec roku PERN będzie miał i tak przychody i zysk na planowanym wcześniej poziomie. Trzeba pamiętać też, że mieliśmy bardzo dobre wyniki operacyjne w pierwszym półroczu, a przy zmniejszeniu dostaw surowca rurociągiem, zwiększą się prawdopodobnie przeładunki ropy z tankowców w Naftoporcie, który jest spółką grupy PERN" - powiedział PAP Moskalewicz.

W ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku PERN przetransportował z Rosji rurociągiem "Przyjaźń" 19,5 mln ton ropy, czyli o 3,7 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2011 r.

Moskalewicz zaznaczył, że zysk PERN w pierwszych pięciu miesiącach tego roku był wyższy o ok. 18 proc. w porównaniu do tego samego okresu 2011 r.

Z harmonogramu, jaki opublikował ostatnio rosyjski koncern Transnieft wynika, że o ile w drugim kwartale tego roku ropociągiem "Przyjaźń" popłynęło do naszych rafinerii 4,8 mln ton surowca z Rosji, o tyle w trzecim będzie to 3,6 mln ton.

PERN jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa. Tłoczy ropę z Rosji (ok. 50 mln ton rocznie) do rafinerii polskich: PKN Orlen i Grupy Lotos oraz do rafinerii niemieckich - PCK Schwedt i Mider Spergau. Przesyła również surowiec tranzytem do gdańskiego Naftoportu, w którym posiada udziały. Spółka zarządza m.in. siecią ponad 2,6 tys. km rurociągów naftowych i paliwowych oraz bazami magazynowymi o pojemności ok. 2,8 mln metrów sześc.(PAP)

mb/ amac/ osz/

Źródło artykułu:PAP
powtórzeniepernzysk

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)