PERN zainwestuje w gdański port w związku z ropociągiem BTS‑2 - MSP

13.9.Warszawa (PAP) - W związku z zapowiedziami Rosji o przerzuceniu ciężaru dostaw ropy na zachód Europy z rurociągu Przyjaźń - który dostarcza ropę do polskich rafinerii - na...

13.9.Warszawa (PAP) - W związku z zapowiedziami Rosji o przerzuceniu ciężaru dostaw ropy na zachód Europy z rurociągu Przyjaźń - który dostarcza ropę do polskich rafinerii - na nowy system BTS-2 polski PERN przygotowuje się do inwestycji w gdańskim porcie - powiedział PAP wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski.

Po przeprowadzeniu inwestycji pod koniec 2011 roku, pojemność magazynów ropy i paliw w Gdańsku zwiększy się o kolejne 700 tys. m. sześc. (połowa na paliwa, połowa na ropę). Wartość projektu to wartości ok. 800 mln zł.

W czerwcu Rosja przystąpiła do budowy ropociągu BTS-2, czyli drugiej część Bałtyckiego Systemu Rurociągowego (BTS). Rura ta ma stanowić alternatywę wobec magistrali "Przyjaźń". Rosyjski Transnieft nie wyklucza, że po zakończeniu rozbudowy BTS koncern zrezygnuje z wykorzystywania tej części rurociągu "Przyjaźń", która biegnie przez Białoruś i Polskę do Niemiec. Gdyby tak się stało Polska musiałaby całą ropę sprowadzać tankowcami przez gdański naftoport.

Zdaniem Budzanowskiego "nieprędko" dojdzie do zamknięcia "Przyjaźni"; jednak Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych "Przyjaźń" przygotowuje się do inwestycji zwiększających pojemności magazynowe i zdolności przeładunkowe w gdańskim porcie. "PERN przygotowuje się do zwiększenia swoich pojemności magazynowych i świadczenia kompleksowej logistyki paliwowej, czyli magazynowania i przeładunku ropy i paliw" - powiedział Budzanowski.

Dodał, że jest to opłacalna inwestycja dla spółki i powinna przynieść jej dochody zaraz po ukończeniu prac.

Do koniecznych inwestycji realizowanych przez PERN, Budzanowski zaliczył też trzecią nitkę ropociągu Przyjaźń, która ma być gotowa w 2012 roku. Ma ona zwiększyć zdolność przesyłu ropy na odcinku od granicy z Białorusią do Płocka z ok. 40 do ok. 60 mln ton ropy rocznie. Zdaniem Budzanowskiego, ponieważ ropociąg "Przyjaźń" nieprędko będzie zamknięty, polska trzecia nitka wciąż jest opłacalna.

Pod koniec lipca PERN podpisał z poznańską firmą ZRUG umowę na realizację trzeciej nitki rurociągu "Przyjaźń" na odcinku Orzechowo-Płock. Po realizacji tej inwestycji, do zamknięcia budowy trzeciej nitki "Przyjaźni" pozostanie jeszcze odcinek Zawady-Orzechowo. Ten ostatni etap przedsięwzięcia ma być skończony w 2012 roku. Łącznie trzecia nitka będzie liczyła ok. 230 km i kosztowała blisko 1 mld zł.

Kolejnym wyzwaniem dla spółki - według Budzanowskiego - jest opracowanie projektu kawern w północnej Polsce do magazynowania ropy w okolicy Dębogórza. Obecnie projekt znajduje się na etapie wstępnych analiz finansowo-technologicznych. (PAP)

jzi/ wkr/ dan/

Źródło artykułu:PAP
lotosgiełdaspółka

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)