Trwa ładowanie...

Petrolinvest wchodzi w łupki

Kontrolowana przez Petrolinvest spółka Silurian stara się o koncesje poszukiwawcze w Polsce. Celem – gaz łupkowy.

Petrolinvest wchodzi w łupkiŹródło: Jupiterimages
d1q03mi
d1q03mi

Silurian, firma, która należy w 60 proc. do Petrolinvestu, wystąpiła do Ministerstwa Środowiska o przyznanie dwóch koncesji na poszukiwanie ropy naftowej i gazu ziemnego w województwie warmińsko-mazurskim. Wiesław Skrobowski, prezes Silurianu, był dla nas w ostatnich dniach nieuchwytny. – Nasza spółka zależna wystąpiła o takie koncesje – potwierdził natomiast nasze informacje Tomasz Tarnowski, który w grupie Petrolinvest odpowiada za komunikację. – Na razie czekamy na decyzję resortu – dodał.

Zmiana strategii

Silurian to firma specjalizująca się w wierceniach. Petrolinvest przejął nad nią kontrolę zaledwie kilka miesięcy temu. Większościowy pakiet akcji kupił za równowartość... 78 tys. zł. Cena wynika stąd, że największy majątek spółki Silurian to doświadczenie jej pracowników i kontakty w środowisku nafciarzy. Właśnie o to jednak chodziło Petrolinvestowi. Przedsiębiorstwo poszukiwawcze, które kontroluje Ryszard Krauze, zamierzało bowiem wejść w zupełnie nowy dla siebie segment – usług dla podmiotów poszukujących w Polsce niekonwencjonalnego gazu. Silurian miał dostarczać i użyczać posiadaczom koncesji w Polsce odpowiedni sprzęt wiertniczy.

Nigdy jednak nie było mowy o tym, by Silurian miał sam poszukiwać w Polsce ropy lub gazu. Przeciwnie. – O koncesje walczyć nie zamierzamy – zarzekał się w grudnia zeszłego roku prezes Petrolinvestu Bertrand Le Guern.

Finansowanie z USA?

Zmianę strategii Tarnowski tłumaczy tym, że firma Silurian – po kilkumiesięcznych rozmowach ze swoimi technologicznymi partnerami z USA – dostała od nich propozycję wspólnego poszukiwania gazu łupkowego w Polsce. Oferta miała być złożona w związku z informacjami dotyczącymi dużych zasobów tego typu gazu na terenie naszego kraju.

d1q03mi

Silurian nie tylko stara się o koncesje w resorcie środowiska, ale prowadzi też rozmowy na temat odkupienia koncesji od firm, którym ministerstwo przyznało je wcześniej.

Jak powiedział przedstawiciel Petrolinvestu, ustalono już podział obowiązków pomiędzy Silurianem a jego partnerami. Polska firma miałaby zapewnić ekspertów i ogólny know-how dotyczący specyfiki rynku, a także prowadzić działania operacyjne na terenie pozyskanych koncesji. Pozostali członkowie konsorcjum będą natomiast finansować przedsięwzięcia.

Wczoraj na zamknięciu sesji kurs Petrolinvestu wzrósł o prawie 5,8 proc., do 9,9 zł.

d1q03mi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1q03mi