Trwa ładowanie...
d3qxlot

PGE potrzebuje kilku dni na szczegółową analizę uzasadnienia decyzji UOKiK

14.01. Warszawa (PAP) - Polska Grupa Energetyczna potrzebuje kilku dni na szczegółową analizę uzasadnienia decyzji UOKiK, zakazującej przejęcia Energi przed złożeniem odwołania do...

d3qxlot
d3qxlot

14.01. Warszawa (PAP) - Polska Grupa Energetyczna potrzebuje kilku dni na szczegółową analizę uzasadnienia decyzji UOKiK, zakazującej przejęcia Energi przed złożeniem odwołania do SOKiK - powiedział na piątkowej konferencji prasowej Tomasz Zadroga, prezes PGE.

"Zarząd PGE przygotowuje wniosek do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumenta z odwołaniem się od decyzji Prezes UOKiK. W naszej ocenie uwzględnienie wszystkich znanych i dostępnych informacji w tej sprawie pozwoli na uchylenie tej decyzji" - powiedział prezes Zadroga.

"Za wcześnie, by mówić, kiedy się odwołamy, musimy przeanalizować szczegółowo uzasadnienie decyzji. Myślę, że to kwestia kilku najbliższych dni" - dodał.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta nie zgodził się na przejęcie Energi przez PGE. Ocenił, że planowana transakcja doprowadziłaby do istotnego ograniczenia konkurencji na rynku energii elektrycznej.

d3qxlot

Zdaniem UOKiK, połączenie posiadającej silną pozycję na rynku grupy PGE ze spółką Energa, skutkowałoby utworzeniem podmiotu, który niezależnie od konkurentów i kontrahentów dyktowałby warunki sprzedaży i ustalał ceny energii.

Urząd ocenia, że nie jest możliwe definiowanie rynku energii elektrycznej szerzej niż jako krajowego, m.in. z uwagi na bariery techniczne, wynikające z braku połączeń transgranicznych, wpływające na niewielki odsetek importowanej i eksportowanej energii elektrycznej. Zdaniem Urzędu brakuje też argumentów uzasadniających wydanie tzw. zgody nadzwyczajnej.

PGE nie zgadza się z uzasadnieniem decyzji UOKiK. Ocenia, że UOKiK nie uwzględnił przedstawionych we wniosków argumentów i analiz.

"Nie z naszej winy nie było merytorycznej dyskusji z Urzędem. Chcieliśmy merytorycznego spotkania, ale do niego nie doszło. Były trzy rundy pytań i wydawało się, że służą one zrozumieniu racji PGE" - powiedział prezes.

d3qxlot

Zdaniem PGE w uzasadnieniu Urzędu "znajdują się tezy niezgodne z rzeczywistością".

Spółka argumentuje, że już obecnie zdecydowana większość wytwarzanej przez PGE energii jest sprzedawana poprzez giełdę, więc cena energii jest wynikiem gry rynkowej. Spółka tłumaczy, że błędem Urzędu jest także nieuzwględnienie zmian zachodzących na europejskim rynku energetycznym, a istniejące połączenia transgraniczne pozwalają na eksport/import ok. 30 proc. energii potrzebnej dla polskiego rynku.

"Wstępna analiza liczącego ponad 70 stron uzasadnienia decyzji pokazuje zdumiewające fakty. Przykładowo, podejmując decyzję o fundamentalnym znaczeniu dla polskiej gospodarki, dla Urzędu ważniejsza jest negatywna opinia wobec transakcji i jej skutków jednego z inwestorów, który zadeklarował wycofanie się z rynku polskiego, niż pozytywna opinia 23 wytwórców (na 36 badanych), nie widzących zagrożenia wynikającego z planowanej koncentracji" - podano w oświadczeniu PGE.

d3qxlot

Pod koniec września Ministerstwo Skarbu Państwa podpisało z PGE umowę sprzedaży akcji Energi. Za pakiet 84,19 proc. akcji Energi PGE miała zapłacić 7,53 mld zł.

PGE zobowiązała się, że nie zaprzestanie ani nie ograniczy prowadzenia działalności Energi w kluczowych obszarach jej funkcjonowania, oraz nie dokona zmiany siedziby nabytej spółki. PGE miała zachować też odrębność podmiotową Energi, a docelowo upublicznić spółkę na GPW.

Ministerstwo Skarbu Państwa nie rezygnuje z planów sprzedaży Energi Polskiej Grupie Energetycznej, czeka na efekty odwołania PGE od decyzji UOKiK-u.

"Dla nas ten proces w dalszym ciągu trwa. Jak informuje PGE, spółka będzie się od tej decyzji odwoływać" - mówił wcześniej PAP Maciej Wewiór, rzecznik resortu. (PAP)

pel/ asa/

d3qxlot
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qxlot