Trwa ładowanie...
dbqrdjd
03-06-2014 10:25

PGNiG analizuje zakup aktywa w Norwegii podobnej wielkości jak Skarv

PGNiG analizuje zakup kolejnych aktywów poszukiwawczo-wydobywczych w Norwegii. Rozpatrywany jest zakup aktywa podobnej wielkości jak złoże Skarv - powiedział PAP prezes spółki Mariusz Zawisza. Spółka przygląda się też koncesjom w Stanach Zjednoczonych.

dbqrdjd
dbqrdjd

"Chcemy zwiększać naszą aktywność w Norwegii. Jesteśmy na etapie analizy kolejnych ciekawych projektów zarówno poszukiwawczych, jak i wydobywczych. Prowadzimy m.in. pogłębioną analizę aktywa porównywalnego do złoża Skarv" - powiedział.

PGNiG podpisał jakiś czas temu list intencyjny dotyczący współpracy z Lotosem w Norwegii. Nie wyklucza, że zaproponuje gdańskiej spółce wspólną inwestycję w któryś z rozpatrywanych projektów. "Prowadzimy rozmowy z Lotosem, jesteśmy z nim w dobrych relacjach. Być może przedłożymy firmie propozycję wspólnej inwestycji, choćby w tym dużym projekcie, o którym wspomniałem" - powiedział Zawisza.

Dodał, że PGNiG jest zainteresowany wyłącznie mniejszościowymi udziałami w koncesjach norweskich. "Nie aspirujemy do roli operatora" - powiedział.

W złożu Skarv spółka ma np. blisko 12 proc. udziałów.

dbqrdjd

Prezes poinformował, że szczyt wydobycia w przypadku projektu Skarv przypada na lata 2014-16.

W 2013 roku PGNiG wydobyło w Norwegii ok. 300 tys. ton ropy naftowej (ok. 2,2 mln baryłek) i ok. 350 mln m sześc. gazu ziemnego.

PGNiG, poprzez swoją spółkę zależną PGNiG Upstream International, posiada obecnie 14 licencji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

Zawisza poinformował, że spółka może być również zainteresowana zakupem udziałów w koncesjach na terenie Stanów Zjednoczonych. Chodzi o złoża zarówno ropy, jak i gazu.

dbqrdjd

PGNiG prowadzi jeszcze wydobycie gazu w Pakistanie. "Tamtejsze złoże jest bardzo obiecujące. Możliwe, że będziemy kontynuować odwierty na tamtejszej koncesji. Są tam spore zasoby surowca. Jesteśmy w trakcie analiz co do dalszych prac w tym obszarze" - powiedział Zawisza.

PGNiG zrezygnowało natomiast z poszukiwania węglowodorów w Egipcie i Libii.

W kraju na ten rok zaplanowano 33 odwierty, w tym 10 za gazem łupkowym.

dbqrdjd

Prezes ocenił, że potencjał wydobycia gazu łupkowego w Polsce będzie można określić nie wcześniej niż w 2016 roku. "To żmudny i długotrwały proces. By określić nasz potencjał w obszarze łupków, trzeba by wykonywać dużo więcej odwiertów niż obecnie. W USA robi się ich rocznie kilka tysięcy" - powiedział prezes.

"W 2016 r. najwcześniej będzie można powiedzieć, czy i kiedy będziemy mogli przemysłowo ten gaz wydobywać" - dodał.

Spółka podpisała w marcu tego roku list intencyjny z Chevronem o współpracy. "Mamy już wytypowaną lokalizację. Będziemy jeszcze w tym roku wspólnie realizować odwiert na Lubelszczyźnie" - powiedział Zawisza.

Prezes zapowiada, że liczba odwiertów w 2015 r. będzie uzależniona od wyników tegorocznych prac.

Monika Borkowska

dbqrdjd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbqrdjd