PGNiG chce utworzyć oddzielną jednostkę do obrotu hurtowego (opis)
11.09. Warszawa (PAP) - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) zamierza skonsolidować działalność obrotu hurtowego w oddzielnej jednostce - poinformował we wtorek Andrzej...
11.09. Warszawa (PAP) - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG)
zamierza skonsolidować działalność obrotu hurtowego w oddzielnej jednostce - poinformował we wtorek Andrzej Janiszowski, dyrektor departamentu regulacji PGNiG. Spółka podała, że umożliwi to prowadzenie odrębnej księgowości dla hurtu i detalu.
"Pomysł wprowadzenia unbundlingu (rozdzielenia hurtu od detalu - przyp. PAP) w raporcie UOKiK jest dosyć zaskakujący. Żadna regulacja na poziomie unijnym takich rozwiązań nie wprowadza. Może jest to zbieg okoliczności, ale w zeszłym tygodniu została przyjęta koncepcja tworzenia oddziału obrotu hurtowego w PGNiG. Zarząd podjął decyzję o skonsolidowaniu działalności obrotu hurtowego w oddzielnej jednostce" - powiedział Janiszowski podczas debaty zorganizowanej przez UOKiK.
Dodał, że była to jednak przesłanka stricte biznesowa.
"Chcemy się przygotować do działania na rynku konkurencyjnym, co wymusza zmianę organizacyjną oraz do tego, że stajemy się coraz bardziej multi-commodity. Mamy gaz, energię elektryczną, pozycję na CO2, potrzebujemy to skonsolidować w jednym miejscu" - powiedział dziennikarzom Janiszowski, nie podając szczegółów.
W komunikacie prasowym PGNiG podał, że przygotowując się do liberalizacji rynku spółka podjęła już działania, których efektem będzie utworzenie w ramach PGNiG jednostki zajmującej się hurtową sprzedażą gazu, co umożliwi prowadzenie przez PGNiG osobnej księgowości dla hurtu i detalu.
W poniedziałek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przedstawił raport pt. "Kierunki rozwoju ochrony konkurencji i konsumentów na rynku gazu w Polsce", w którym postuluje m.in. o rozdzielenie hurtowej i detalicznej sprzedaży w PGNiG. UOKiK podał, że jednym z zagrożeń może być zaniżanie przez PGNiG marży (tzw. margin squeeze). W ocenie Urzędu spółka posiadająca dominującą siłę na rynku sprzedaży hurtowej, działa w warunkach, w których mogłaby zawyżać ceny hurtowe w celu wyeliminowania alternatywnych sprzedawców detalicznych.
"Chodzi nam o unbundling księgowo-finansowy, czyli nie rozdzielenie spółek a rozdzielenie księgowości, organizacji. Ta separacja aktywności pozwalałaby sprawdzić, czy ceny są ustalane prawidłowo i byłaby możliwość badania wyniku PGNiG w obu działalnościach" - powiedział podczas debaty Wojciech Szymczak, dyrektor departamentu analiz rynku UOKiK.
Zdaniem Janiszowskiego z PGNiG propozycja UOKiK jest przedwczesna.
"Dopiero co wchodzi architektura rynku, zmienia się dość dużo w zakresie dostępu do interkonektorów, dużo się zmienia w zakresie dostępu do magazynów. (...) Mam wrażenie, że nie daliśmy czasu zafunkcjonować tym rozwiązaniom, które już są. Poczekajmy, jak się to ukształtuje, bo każda zmiana w zakresie dostępu do infrastruktury, powoduje skokowy wzrost wykorzystania i konkurencji na rynku hurtowym" - powiedział dziennikarzom dyrektor.
Małgorzata Szymańska, dyrektor departamentu ropy i gazu w Ministerstwie Gospodarki, powiedziała, że resort jest otwarty na dyskusje.
"Jesteśmy jednak przywiązani do koncepcji obliga giełdowego" - powiedziała.
Uruchomienie hurtowego obrotu gazem poprzez giełdę to kolejny z postulatów UOKiK. Urząd postuluje też o ochronę odbiorców wrażliwych, a w przyszłości dywersyfikację źródeł zaopatrzenia.
PGNiG poinformował w komunikacie prasowym, że jest zaangażowane w uruchomienie handlu gazem ziemnym na giełdzie towarowej.
"Obecnie PGNiG negocjuje warunki współpracy z TGE oraz IRGiT i jeszcze w IV kwartale tego roku złoży pierwsze oferty" - napisano w komunikacie.
Spółka powtórzyła, że w początkowym okresie funkcjonowania rynku giełdowego planowana jest sprzedaż na poziomie nie mniej niż 0,4 mld m3 gazu ziemnego rocznie.
"Zwiększenie tego wolumenu może nastąpić w przypadku pozytywnej reakcji pozostałych uczestników rynku, a także zmiany przepisów dotyczących obowiązku utrzymywania zapasów obowiązkowych gazu" - napisano.
W ocenie spółki, liberalizacja rynku gazu w Polsce powinna nastąpić stopniowo dla poszczególnych segmentów rynku.
"Warunkiem koniecznym powodzenia tej koncepcji jest jednak niedopuszczenie do powstania dualizmu cenowego, tj. sytuacji, w której dana grupa odbiorców miałaby prawo zakupu gazu po stawkach rynkowych bądź regulowanych" - podał PGNiG.
Spółka podała, że pozytywnie odnosi się do zgłoszonej przez UOKiK propozycji specjalnego podejścia do kwestii wsparcia odbiorców wrażliwych.
"W dalszej dyskusji nad procesem tworzenia rynku gazu w Polsce należy pamiętać, że nadrzędne wobec budowy rynku jest bezpieczeństwo dostaw. W toczącej się debacie zbyt często używa się nieprawdziwego argumentu, iż samo stworzenie rynku gwarantuje automatyczny spadek cen. W ocenie PGNiG to wielość kanałów dostaw oraz własne złoża gazu wywołają konkurencję powodującą spadek cen gazu dla wszystkich odbiorców" - podał PGNiG w stanowisku do raportu UOKiK-u.(PAP)
pel/ ana/