PGNiG i Discovery Polska będą współpracować ws. złóż marginalnych w Karpatach
Warszawa, 20.06.2016 (ISBnews) - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) i Discovery Polska podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie zachowania ciągłości wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego na złożach marginalnych w Karpatach, podało Ministerstwo Środowiska.
20.06.2016 | aktual.: 20.06.2016 16:38
Obszar złóż karpackich, których dotyczy list intencyjny, obejmuje odwierty ropy i gazu będące jednymi z najstarszych na świecie.
"Obecny postęp techniczny pozwala w wielu wypadkach utrzymać wydobycie węglowodorów na złożach uchodzących dotychczas za wyczerpane lub niedostępne. Dodatkowo, elastyczny system opodatkowania, dostosowany do zmiennych kosztów wydobycia, o który zabiegałem jeszcze kilka lat temu wraz z grupą posłów Prawa i Sprawiedliwości umożliwia eksploatację ropy i gazu przy zachowaniu zysku ekonomicznego dla firm" - powiedział wiceminister środowiska i główny geolog kraju Mariusz Orion Jędrysek, cytowany w komunikacie.
Ministerstwo podkreśla, że eksploatacja złóż marginalnych w skali kraju może mieć duże znaczenie dla polityki surowcowej. Działania te sprzyjają również rozwojowi innowacyjnych technologii w zakresie wydobycia oraz są zgodne z polityką racjonalnej gospodarki złożami.
"Rozpoczęcie współpracy to dobra wiadomość nie tylko dla Discovery, ale też dla PGNiG. Stanowi szansę na wypróbowanie nowych technologii intensyfikacji wydobycia. To także szansa na utrzymanie prac geologicznych i robót wiertniczych w regionie o 160-letnich tradycjach przemysłu naftowego" - skomentował prezes PGNiG Piotr Woźniak.
"Polska obfituje w zasoby naturalne, takie jak: węgiel, sól, siarka, ropa, gaz oraz metale. Po 160 latach nieprzerwanej produkcji ropy i gazu w Karpatach, dla Polski i dla nas, jako amerykańskiej firmy poszukującej i wydobywającej ropę i gaz, niezwykle istotne jest kontynuowanie tego wydobycia mającego korzystny wpływ na społeczności lokalne, infrastrukturę, rynek pracy, przychody z podatków oraz rozwój małych firm lokalnych" - dodał dyrektor generalny Discovery Polska Michael P. Lewis.
PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.
Discovery Group od ponad 5 lat aktywnie prowadzi badania poszukiwawcze, zarówno w obszarze Karpat w Polsce, jak również po stronie słowackiej, gdzie posiada 4 koncesje poszukiwawcze i wykonuje wiercenia.
(ISBnews)