Trwa ładowanie...
d1y1yes
d1y1yes

PGNiG i PKN Orlen rozpoczęły wydobycie gazu ze złoża Karmin w Wielkopolsce

Warszawa, 28.10.2016 (ISBnews) - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) oraz PKN Orlen uruchomiły eksploatację złoża gazu ziemnego ze złoża Karmin w gminie Dobrzyca, poinformowały spółki. Zasoby gazu wystarczą na 20 lat eksploatacji.  
Share
d1y1yes

"Zasoby gazu ziemnego w złożu Karmin oceniamy na ok. 403 mln m3. Oznacza to możliwość eksploatacji przez najbliższych 20 lat. Naszym celem jest utrzymanie wydobycia gazu na dotychczasowym poziomie blisko 4,5 mld m3 rocznie, czyli ponad 30% polskiego zużycia. Własny surowiec to element strategii dywersyfikacji źródeł dostaw gazu" - powiedział prezes PGNiG Piotr Woźniak, cytowany w komunikacie.
Uruchomienie wydobycia z odwiertu Karmin-1 oraz rozbudowa Ośrodka Grupowego Jarocin (OG Jarocin) zostały zrealizowane wspólnie przez Grupę PGNiG (51% udziałów w projekcie) oraz Grupę Orlen (49% udziałów w projekcie). Obie firmy, za pośrednictwem dedykowanych spółek prowadzących działalność poszukiwawczo-wydobywczą, wykonywały prace związane z wierceniem i zagospodarowaniem złoża, a także czuwały nad jakością i bezpieczeństwem całego przedsięwzięcia, podano także.

"Nowoczesne instalacje, które powstały na terenie Strefy Przyodwiertowej Karmin, służą do wstępnego oczyszczania i osuszania wydobytego gazu ziemnego. Obiekt jest zautomatyzowany, a realizowane w nim procesy będą obsługiwane zdalnie, z OG Jarocin w miejscowości Wilcza. Tam właśnie trafiać będzie, przesyłany 13-kilometrowym rurociągiem, wydobyty ze złoża Karmin gaz" - czytamy dalej.

Następnie gaz kierowany będzie gazociągami DN125 i DN150 do Kopalni Gazu Ziemnego Radlin, a stąd do gazociągu przesyłowego DN500 relacji Radlin-Krobia.

d1y1yes

Złoże gazu ziemnego Karmin zostało odkryte w 2014 r., w wyniku wspólnych prac poszukiwawczych realizowanych przez partnerów na koncesji "Jarocin-Grabina". Znajduje się ono w granicach Gminy Dobrzyca, w powiecie pleszewskim, w województwie wielkopolskim.

PGNiG i PKN Orlen wspólne prace poszukiwawczo-wydobywcze na terenie Polski prowadzą od 2007 r. Partnerskie działania realizowane są obecnie na obszarze 14 krajowych koncesji w zachodniej i południowo-wschodniej Polsce. Współpraca obejmuje m.in. eksploatację gazu ziemnego z siedmiu złóż w Wielkopolsce (na obszarze Płotki, do którego zaliczane są również instalacje SP Karmin i OG Jarocin) oraz prace poszukiwawczo-rozpoznawcze w pozostałych regionach (projekt Sieraków i Bieszczady). Łączne zasoby wydobywalne w eksploatowanych wspólnie złożach wynoszą 15,5 mln BOE. W drugim kwartale 2016 r. średnie wydobycie osiągnęło natomiast poziom 2,7 tys. BOE/D.

(ISBnews)

d1y1yes

Podziel się opinią

Share
d1y1yes
d1y1yes