Trwa ładowanie...
dlbzc6t
27-10-2016 16:07

PGNiG i Tauron: Dokończenie bloku w Stalowej Woli będzie kosztować do 400 mln zł

Warszawa, 27.10.2016 (ISBnews) - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) oraz Tauron Polska Energia szacują, że dokończenie budowy bloku gazowo-parowego w Stalowej Woli będzie kosztowało do ok. 400 mln zł, podało PGNiG.

dlbzc6t
dlbzc6t

"Według szacunków partnerów projektu dokończenie budowy bloku gazowo-parowego w Stalowej Woli będzie kosztowało do ok. 400 mln zł. Obecne prognozy zakładają oddanie bloku do eksploatacji w 2019 roku" - czytamy w komunikacie.

Tauron i PGNiG podały dziś, że ustaliły warunki dokończenia budowy bloku gazowo-parowego w Stalowej Woli. Porozumienie spółek otwiera drogę do wznowienia prac w projekcie.

"Projekt w Stalowej Woli był szalenie zaniedbany przez ostatnie trzy lata. Starania o jego uratowanie kosztowały nas dużo pracy. Bardzo się cieszę, że dzięki współpracy doszliśmy do dobrego rozwiązania. Umowa standstill będzie obowiązywała do końca marca 2017 roku. Zakładamy, że do tego czasu wynegocjujemy i podpiszemy warunki restrukturyzacji finansowania projektu" - powiedział prezes PGNiG Piotr Woźniak, cytowany w komunikacie.

"Przez wiele miesięcy ciężko w Tauronie pracowaliśmy, by umożliwić wznowienie procesu inwestycyjnego przedsięwzięcia, które jest podstawowym źródłem ciepła dla około 60 tys. okolicznych mieszkańców. Podpisane porozumienie stanowi pierwszy krok w realizacji założeń ogłoszonej przed kilkoma tygodniami strategii Taurona, która zakłada szybkie dokończenie najbardziej zaawansowanych inwestycji" - dodał prezes Taurona Remigiusz Nowakowski, także cytowany w komunikacie.

dlbzc6t

Obecnie na placu budowy w Stalowej Woli zakończyła się inwentaryzacja i uzgadniane są ostatnie związane z tym procesem protokoły. Raport podsumowujący inwentaryzację planowany jest na pierwszą połowę listopada 2016 roku. Równocześnie na bieżąco prowadzone są prace konserwacyjne zapobiegające degradacji majątku. Inwestycja będzie kontynuowana z wykorzystaniem wyspecjalizowanej firmy wspierającej koordynację przedsięwzięcia w formule EPCM (Engineering, Procurement and Construction Management). Aktualnie trwają przygotowania do ogłoszenia postępowania na wybór EPCM. Przygotowano również dokumentację przetargową na wybór wykonawcy kanału wody chłodzącej, podano także.

Tauron, PGNiG, Europejski Bank Inwestycyjny, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Bank Pekao oraz Elektrociepłownia Stalowa Wola (ECSW) zawarły już we wrześniu br. umowę standstill. Po jej wejściu w życie, które jest zaplanowane na koniec października, umowa ta zagwarantuje, że instytucje finansujące projekt powstrzymają się od postawienia udzielonych kredytów w stan natychmiastowej wymagalności oraz zaspokojenia swoich wierzytelności z ustanowionych zabezpieczeń.

Podpisane przez spółki dokumenty, w tym porozumienie restrukturyzacyjne, aneksy do umów na dostawy paliwa gazowego i odbiór energii elektrycznej dostosowują obecne umowy handlowe do oczekiwanego terminu oddania bloku do eksploatacji oraz do istniejącego otoczenia rynkowego, stanowiąc jeden z elementów umożliwiających dokończenie inwestycji i osiągnięcie przez nią rentowności.

Inwestycja w Stalowej Woli obejmuje budowę bloku gazowo-parowego o mocy elektrycznej 450 MWe i cieplnej 240 MWt. Blok gazowo-parowy pracujący w wysokosprawnej kogeneracji jest budowany na terenie istniejącej już elektrowni w Stalowej Woli, a oddanie go do eksploatacji planowane było na drugą połowę 2015 r.

(ISBnews)

dlbzc6t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlbzc6t