PGNiG informuje odbiorców o braku możliwości pokrycia zapotrzebowania na gaz w IV kw. (opis)
20.09. Warszawa (PAP) - PGNiG informuje odbiorców, z którymi zawarło umowy sprzedaży gazu ziemnego, o braku możliwości pokrycia zapotrzebowania na gaz ziemny w IV kwartale 2010...
20.09.2010 | aktual.: 20.09.2010 14:08
20.09. Warszawa (PAP) - PGNiG informuje odbiorców, z którymi zawarło umowy sprzedaży gazu ziemnego, o braku możliwości pokrycia zapotrzebowania na gaz ziemny w IV kwartale 2010 roku, pomimo podjęcia wszelkich możliwych działań umożliwiających zaspokojenie potrzeb klientów na gaz ziemny - poinformowało PGNiG w komunikacie.
"W związku z brakiem podpisania aneksu do Kontraktu Jamalskiego na dostawę gazu ziemnego z Federacji Rosyjskiej do Polski, zwiększającego wielkość importu, o którym to aneksie PGNiG informowało w raporcie bieżącym nr 7/2010 z dnia 28 stycznia 2010 roku, wystąpi deficyt gazu ziemnego w punkcie zdawczo-odbiorczym Drozdowicze na granicy polsko-ukraińskiej oraz w punkcie zdawczo-odbiorczym Wysokoje na granicy polsko-białoruskiej" - napisano w raporcie.
"W związku z wykorzystaniem całości zakontraktowanego wolumenu gazu ziemnego na rok 2010 w tych punktach wystąpienie deficytu spodziewane jest od trzeciej dekady października 2010 roku. W tej sytuacji ilości gazu pochodzące z wydobycia krajowego, podziemnych magazynów gazu ("PMG") oraz importu przez gazociąg tranzytowy (punkt dostaw Kondratki) i kierunku zachodniego (punkt dostaw Lasów) nie będą wystarczające do pokrycia zapotrzebowania na gaz ziemny w IV kwartale 2010 roku" - dodano.
Spółka poinformowała, że obecnie dostawy gazu ziemnego z importu realizowane są zgodnie z nominacjami składanymi przez PGNiG, a kopalnie gazu ziemnego w Polsce pracują bez zakłóceń. Pojemności w magazynach gazu ziemnego dostępne dla PGNiG w KPMG Mogilno, PMG Husów, PMG Strachocina, PMG Brzeźnica i PMG Swarzów zostały zatłoczone. Ze względu na trwający proces inwestycyjny polegający na rozbudowie PMG Wierzchowice, magazyn ten został zatłoczony do stanu ok. 370 mln m3 gaz, tj. ok. 64 proc. całkowitej pojemności.
Obecnie podziemne magazyny gazu wypełnione są łącznie w ok. 85 proc. tj. w wielkości ok. 1,3 mld m sześc., w tym wymagany zapas obowiązkowy będący w gestii ministra właściwego do spraw gospodarki. Proces zatłaczania gazu ziemnego do podziemnych zbiorników został zakończony i obecnie trwa przygotowanie magazynów do zasilania sieci przesyłowej.
"Równolegle Zarząd PGNiG kontynuuje usilne starania mające na celu rozpoczęcie dostaw gazu ziemnego przez E.ON Ruhrgas poprzez ukraiński system przesyłowy, o czym PGNiG informowało w raporcie bieżącym nr 47/2010 z dnia 28 lipca 2010 roku" - napisano.(PAP)
gsu/ ana/