Trwa ładowanie...
d4fo9rx
21-11-2016 12:02

PGNiG podwoiło wydobycie gazu w Pakistanie - do ponad 0,5 mln m3 na dobę

Warszawa, 21.11.2016 (ISBnews) - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) rozpoczęło wydobycie gazu ze złoża Rizq, co zwiększyło wydobycie przez spółkę gazu w Pakistanie do ponad 0,5 mln m3 na dobę. Rozpoczęto także wiercenie kolejnego otworu na złożu Rehman, poinformował prezes Piotr Woźniak.

d4fo9rx

"Ze złoża Rizq w Pakistanie PGNiG wydobywa otworem Rizq-1 ponad 300 tys. m3 gazu na dobę. Zasoby surowca w tej lokalizacji szacuje się na 4,5 mld m3. Osiągnięta przez spółkę w Pakistanie całkowita produkcja gazu przekroczyła już 0,5 mln m3 na dobę, co stanowi ponaddwukrotny wzrost w stosunku do dotychczasowego wolumenu" - czytamy w komunikacie.
Spółka prowadzi prace testowe w zakończonym otworze Rehman-2 i jednocześnie rozpoczęła wiercenie horyzontalnego otworu Rehman-3, którego zadaniem będzie zwiększenie produkcji gazu z tego złoża.

"Prace przy otworze Rehman-3 to ważny etap działań zmierzających do pełnego zagospodarowania obu złóż w Pakistanie. Kontynuujemy prace przygotowawcze do wiercenia kolejnych otworów w celu dalszego zwiększenia produkcji gazu" - powiedział prezes PGNiG Piotr Woźniak, cytowany w komunikacie.

Wiercenie, a następnie szczelinowanie i testy związane z Rehman-3 potrwają około pięciu miesięcy. Zaplanowana długość wiercenia to ponad 3 000 m. Prace wiertnicze na zlecenie Oddziału PGNiG SA w Pakistanie wykonuje należąca do grupy kapitałowej PGNiG spółka Exalo Drilling.

W związku z programem wierceń oraz sukcesywnego udostępnienia złóż Rehman i Rizq PGNiG prowadzi także analizy rozbudowy kopalni Rehman. Spółka chce zoptymalizować zdolności produkcyjne złóż i infrastruktury wydobywczej pod kątem dalszych prac rozpoznawczych i wydobywczych oraz zwiększenia przesyłu gazu do odbiorcy - pakistańskiej państwowej firmy gazowniczej.

d4fo9rx

Otwór Rizq-1 jest trzecim otworem wydobywczym PGNiG w Pakistanie. Pozostałe - Hallel-X1 i Rehman-1 - znajdują się na złożu Rehman. Kopalnia na tym złożu, do której podłączony jest także otwór Rizq-1, otwarta została w listopadzie 2015 r.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

(ISBnews)

d4fo9rx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fo9rx