PGNiG zainteresowane planami modernizacji systemu przesyłu gazu na Ukrainie

18.3.Warszawa (PAP) - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo jest
zainteresowane planami Ukrainy w zakresie modernizacji systemu
przesyłu gazu - powiedziała w środę PAP...

18.03.2009 | aktual.: 18.03.2009 18:52

18.3.Warszawa (PAP) - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo jest zainteresowane planami Ukrainy w zakresie modernizacji systemu przesyłu gazu - powiedziała w środę PAP rzeczniczka PGNiG, Joanna Zakrzewska.

W poniedziałek w Brukseli odbędzie się konferencja nt. modernizacji ukraińskiego systemu przesyłowego gazu. Wezmą w niej udział m.in. przedstawiciele PGNiG.

"Chcemy dowiedzieć się, jakie plany mają partnerzy ukraińscy w zakresie rozbudowy infrastruktury przesyłowej oraz jakie są możliwości udziału w tych inwestycjach firm zagranicznych, w tym z Polski" - powiedziała w środę PAP rzeczniczka PGNiG Joanna Zakrzewska.

"W spotkaniu weźmie także udział dyrektor Gazobudowy Janusz Mazur" - dodała Zakrzewska.

Gazobudowa to jedna ze spółek PGNiG, która zrealizowała ponad 70 proc. krajowej sieci przesyłowej gazu.

W brukselskim spotkaniu, organizowanym przez Komisję Europejską oraz rząd Ukrainy, wezmą także udział przedstawiciele Gaz-Systemu oraz ministerstwa gospodarki.

"W konferencji wezmą udział przedstawiciele spółki odpowiedzialni za eksploatację infrastruktury przesyłowej, współpracę z zagranicą i przedstawiciel naszej spółki w Brukseli" - powiedziała PAP rzeczniczka Gaz-Systemu Małgorzata Polkowska. Pytana o cel udziału operatora w konferencji, odpowiedziała, że przedstawiciele Gaz- Systemu "wezmą w niej udział informacyjnie".

Poniedziałkowa konferencja jest zatytułowana "UE - Ukraina: Partnerzy na rzecz dostaw gazu do Europy".

"Ukraina jest kluczowym krajem tranzytowym ropy i gazu w dostawach z Rosji do krajów Unii Europejskiej" - czytamy na stronie Komisji Europejskiej.

Tranzyt przez Ukrainę stanowi 20 proc. konsumpcji gazu w Europie i 80 proc. eksportu rosyjskiego gazu do Europy. Ukraina pośredniczy też w dostawach znaczących ilości gazu z Azji Centralnej. Do Polski przez Ukrainę trafia ok. 40 proc. gazu ze wschodu.

"W tym kontekście międzynarodowa konferencja inwestycyjna dot. systemu przesyłowego Ukrainy (...) będzie stanowić ważny krok w kierunku zapewnienia, że ukraiński system przesyłowy funkcjonuje jak najbardziej efektywnie, przejrzyście i wiarygodnie" - zapowiada wydarzenie KE.(PAP)

jzi/ pad/ gma/ ana/

Źródło artykułu:PAP
giełdaspółkapaliwa
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)