Trwa ładowanie...
de74969

PGNiG zakończyło I etap szczelinowania na odwiercie Lubocino-2H

15.02. Warszawa (PAP) - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zakończyło pierwszy etap szczelinowania na odwiercie Lubocino-2H. Spółka przystępuje obecnie do drugiego etapu prac...

de74969
de74969

15.02. Warszawa (PAP) - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zakończyło pierwszy etap szczelinowania na odwiercie Lubocino-2H. Spółka przystępuje obecnie do drugiego etapu prac - wywołania odwiertu i pomiaru produkcji węglowodorów - podało PGNiG w komunikacie prasowym.

"Zdaniem specjalistów PGNiG, zajmujących się poszukiwaniem gazu z łupków zakładany cel szczelinowania na Lubocinie-2H został osiągnięty, mimo, że prowadzone zabiegi nie na wszystkich etapach przebiegały zgodnie z pierwotnie przyjętymi założeniami. Było to związane między innymi z warunkami geologicznymi, różniącymi się znacznie od tych, które występują w USA. Na niektórych etapach założenia projektowe optymalizowano w miarę przebiegu prac" - czytamy w komunikacie.

PGNiG przystępuje obecnie do drugiego etapu prac, których celem jest wywołanie przypływu gazu oraz pomiar produkcji. Prace w zależności od wielkości przypływu potrwają nawet kilka tygodni.

Koncesja Wejherowo na Pomorzu jest jedną z 15 koncesji poszukiwawczych gazu z łupków, jakie posiada PGNiG. Według ekspertów należy do najbardziej perspektywicznych. Prace na koncesji Wejherowo PGNiG rozpoczęło w 2010 roku. Na odwiercie pionowym Lubocino-1 wykonano we wrześniu 2011 roku zabiegi szczelinowania, które potwierdziły występowanie gazu z łupków. Następnie wykonano odwiert poziomy.

W listopadzie PGNiG podało, że w przetargu na wykonanie szczelinowania na Lubocinie wygrała firma Halliburton Company Germany. W przetargu brały też udział firmy: Schlumberger Polska, United Oilfield Services oraz Weatherford Poland. (PAP)

jow/ morb/ asa/

de74969
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
de74969

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj