Trwa ładowanie...
d4bxif7
d4bxif7
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

PGZ liderem konsorcjum związanego z ofertą dot. bezzałogowców dla wojska

W Radomiu podpisana została we wtorek umowa konsorcjum w celu złożenia ofert na system bezzałogowych statków powietrznych średniego zasięgu w ramach tzw. programu "Gryf" dla polskiego wojska. Liderem konsorcjum jest Polska Grupa Zbrojeniowa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d4bxif7

W skład konsorcjum weszły także: Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2, PIT-Radwar, MESKO oraz Wojskowe Zakłady Elektroniczne.

Jak podkreślił prezes PGZ Wojciech Dąbrowski, wtorkowa umowa konsorcjum jest konsekwencją zawartego w ub. tygodniu porozumienia pomiędzy PGZ a firmą Elbit Systems z Izraela, dotyczącego wspólnej oferty drona Hermes 450 dla polskiego wojska.

Członek zarządu PGZ, Dariusz Sokólski zaznaczył, że w ramach zawartego wcześniej porozumienia PGZ i spółki wchodzące w skład konsorcjum pozyskają pełny transfer nowoczesnych technologii. "Zabezpieczy to zarówno integrację systemów polskich, które chcemy zainstalować na tym samolocie w przyszłości, czyli sensorów optoelektronicznych i radiolokacyjnych oraz integrację uzbrojenia polskiej produkcji" - powiedział Sokólski.

d4bxif7

Liderem technicznym w grupie samolotów bezzałogowych mają być Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 w Bydgoszczy, gdzie powstanie centrum kompetencyjne, w zakresie zarówno montażu, serwisowania, jak i modernizacji oraz szkolenia.

"To bardzo ważny program dla naszych spółek" - zauważył Dąbrowski. "Umożliwia transfer technologii i skok technologiczny. Jest to niezmiernie dla nas istotne, bo systemy bezzałogowe to jedna z domen, na którą postawiliśmy, ważny element naszej strategii" - dodał prezes PGZ.

Według Dąbrowskiego, konsorcjum pozwoli na opracowanie nowoczesnego Systemu Bezzałogowych Statków Powietrznych (SBSP), który będzie odpowiadał wymogom polskich Sił Zbrojnych. "Dzięki szerokiemu udziałowi strony polskiej oraz współpracy z zagranicznym partnerem, Polska ma szansę opracować własną wersję SBSP średniego zasięgu, z możliwością ich późniejszej sprzedaży na rynki zewnętrzne" - zaznaczył prezes PGZ.

Umowa PGZ z Elbit Systems przewiduje produkcję w Polsce kompozytów, budowę struktur mechanicznych płatowca, produkcję okablowania, komputera misji i niektórych systemów awionicznych, montaż końcowy, finalne testy i loty próbne.

d4bxif7

W sierpniu MON poinformowało, że przy wyborze taktycznych bezzałogowców średniego zasięgu (program Gryf) stroną umowy ma być krajowy przemysł. W programie Zefir (klasa MALE - średniego pułapu i długiego czasu trwania lotu) decyzja co do procedury ma zapaść później. Zarówno Gryf, jak i Zefir mają być zdolne do przenoszenia uzbrojenia.

Program Gryf przewiduje zakup 12 zestawów po cztery samoloty w każdym. W programach Zefir i Gryf do MON wpłynęły oferty rządów USA (zestawy firmy General Atomics) i Izraela (rządowa agencja SIBAT, która może reprezentować firmy Elbit i IAI) oraz popierana przez rząd Wielkiej Brytanii oferta firmy Thales.

Mniejsze bezzałogowce taktyczne - krótkiego zasięgu (program Orlik) i klasy mini (Wizjer) - MON zamierza także kupić od polskiego przemysłu.

d4bxif7

Podziel się opinią

Share
d4bxif7
d4bxif7