Trwa ładowanie...
dbhjolt
wojsko

Pięć załóg polskich F-16 na międzynarodowym szkoleniu (komunikat)

...

Share
dbhjolt

13.09. Warszawa - Wydział Prasowy Dowództwa Sił Powietrznych informuje:

Rankiem 10 września br. na okres ok. miesiąca pięć eFów z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego z Łasku wyleciało na międzynarodowe szkolenie. Jest to kolejne tego typu szkolenie naszych pilotów. Wzorem lat ubiegłych (kilkukrotny już udział załóg polskich F-16 w szkoleniu (TLP) na terenie Belgii) podczas wykonywania wspólnych zadań planowane jest doskonalenie umiejętności dowodzenia ugrupowaniami bojowymi samolotów w środowisku taktycznym - zbliżonym do realnego pola walki czy doskonalenie taktycznej interoperacyjności sił powietrznych krajów NATO przez wymianę doświadczeń z uwzględnieniem własnych możliwości i ograniczeń.

Po raz pierwszy jednak samoloty wielozadaniowe F-16 pod biało - czerwoną szachownicą biorą udział w praktycznym szkoleniu lotniczym pod nazwą (TLP) w bazie lotniczej Albacete na terenie Hiszpanii.

Na dowódcę Komponentu Lotniczego wyznaczono Z-cę Dowódcy Grupy Działań Lotniczych - Dowódcę eskadry z 32 Bazy lotnictwa taktycznego - ppłk pil. Ireneusza Nowaka.

dbhjolt

Załogi polskich Jastrzębi zabezpiecza niezbędny personel techniczny i osoby zabezpieczające szkolenie w różnych specjalnościach w składzie ok. 55 osób oraz dwa samoloty transportowe CASA - 295 M i C-130. Transport sprzętu obsługi naziemnej oraz inżynierów i techników z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego na ćwiczenia rozpoczął się już w czwartek 9 września. Nasi żołnierze powrócą do kraju 8 października.

W dniu dzisiejszym (13 września) lotnicy z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku rozpoczęli już intensywne szkolenie. Celem przedsięwzięcia, w którym bierze udział 10 państw członkowskich NATO, jest zwiększenie skuteczności sił powietrznych poprzez rozwój umiejętności przywódczych i zdolności planowania misji w powietrzu. Pięć łaskich Jastrzębi spotka się w powietrzu m.in. z samolotami Tornado, Eurofighter czy włoskimi AMX.

Tactical Leadership Programme to międzynarodowe organizacja, powołana zasadniczo do rozwijania umiejętności zastosowania taktyki, doboru technik wykonywania lotów oraz wystandaryzowanych (NATO-wskich) procedur podczas realizacji wielonarodowych operacjach lotniczych. Dla naszych pilotów to kolejne szkolenie, które pozwali nam zdobyć cenne doświadczenie podczas lotów z innymi typami samolotów we wspólnych operacjach.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ mick/

dbhjolt

Podziel się opinią

Share
dbhjolt
dbhjolt