Piechociński otworzył nowy odcinek mostu energetycznego Polska-Litwa (aktl.)
#
dochodzi więcej wypowiedzi prezesa PSE
#
16.07. Warszawa (PAP) - Elektroenergetyczną stację przesyłową wysokich napięć, wpisującą się w projekt mostu energetycznego Polska-Litwa, otworzył w czwartek pod Siedlcami wicepremier Janusz Piechociński.
Stacja elektroenergetyczna 400kV/110 kV Siedlce Ujrzanów stanowi część linii energetycznej 400 kV Miłosna - Siedlce Ujrzanów, wchodzącej w skład połączenia transgranicznego pomiędzy Polską a Litwą.
To trzecia po SE Ołtarzew oraz SE Łomża stacja, wybudowana w ramach strategicznego polsko-litewskiego mostu elektroenergetycznego.
Natomiast mierząca 89 km linia przesyłowa 400 kV, łącząca Miłosną z Siedlcami, to druga inwestycja liniowa zrealizowana w ramach projektu. Odcinek przechodzi przez 3 powiaty i 12 gmin województwa mazowieckiego.
Most energetyczny ma na celu połączenie europejskiego rynku energii oraz dziewięciu krajów basenu Morza Bałtyckiego, w tym Litwy, Łotwy i Estonii. Inwestycja ma przyczynić się do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski i Europy.
Wicepremier Piechociński podczas uroczystego otwarcia podkreślił, że projekt potwierdza wspólnotowe myślenie w Unii Europejskiej i wpisuje się w budowę unii energetycznej. Dodatkowo - przypomniał - pomaga zamknąć pierścień energetyczny wokół Warszawy.
Wyraził zadowolenie z realizacji projektów spełniających założenia unii energetycznej takie jak "wsparcie w chwilach próby, synchronizacja i koordynacja systemów energetycznych, zwiększenie energoefektywności".
"W latach 2010-2015 wydaliśmy i wydamy tylko w sieciach wysokich napięć 4,5 mld zł. W perspektywie, która jest przed nami, do roku 2020 wydamy 7,5 mld złotych" - mówił Piechociński.
Przypomniał także, że tylko od roku 2010 w Polsce wybudowano ponad 600 km nowych linii wysokich napięć, zmodernizowano drugie tyle, na sieciach wysokich napięć zainstalowano kilkaset transformatorów najnowszej generacji. Wskazał, że w realizację wielkich projektów energetycznych zaangażowane są nie tylko polskie firmy, ale polska nowoczesna technologia przemysłu elektrotechnicznego i elektromaszynowego.
Podczas otwarcia kolejnego odcinka polsko-litewskiego mostu energetycznego obecny był także przedstawiciel dyrekcji generalnej Komisji Europejskiej ds. energii Wolfgang Munch. Podkreślił, że infrastruktura przesyłowa budowana przez Polskę i Litwę to inwestycja strategiczna, służąca bezpieczeństwu i trwałości dostaw energii oraz konkurencyjności unijnego rynku.
Łączny koszt budowy mostu energetycznego Polska-Litwa wycenia się na 1,8 mld złotych. Blisko 870 mln zł pochodzi z funduszy unijnych. Projekt po polskiej stronie realizują Polskie Sieci Energetyczne.
Prezes PSE Henryk Majchrzak przypomniał, w ramach mostu Polska-Litwa zrealizowano już ponad połowę zadań inwestycyjnych. Zamknięcie inwestycji planuje się na IV kwartał 2015 roku. Prezes PSE zapewnił, że zostanie zrealizowana w terminie. Dodał, że w ramach projektu pozostały do zamknięcia połączenia Łomża - Ełk wraz ze stacją elektroenergetyczną w Stanisławowie oraz połączenie Ełk - granica z Litwą.
Jak podkreśla PSE, wybudowana w Ujrzanowie stacja elektroenergetyczna 400/110 kV istotna jest także dla Siedlec. To jedyny tego typu obiekt w rejonie miasta, który pozwala na transformację napięcia 400 kV na 110 kV. Stacja gotowa jest też do doprowadzenia w przyszłości nowych linii naziemnych.
Obiekt jest bezobsługowy, zdalnie sterowany i nadzorowany z krajowych oraz regionalnych ośrodków dyspozytorskich.
Prezes Majchrzak mówił też PAP o dalszych planach budowy linii przesyłowych 400 kV, domykających m.in. pierścień elektroenergetyczny wokół Warszawy. Jak poinformował, odcinek Kozienice - Siedlce Ujrzanów jest realizowany zgodnie z planem i przewiduje on, że będzie gotowy do końca 2017 roku.
Są natomiast problemy z realizacją linii Kozienice - Ołtarzew - przyznał. Przeciw budowie linii wysokiego napięcia protestują mieszkańcy zachodnich przedmieść stolicy.
"Tamte tereny są rzeczywiście dużo trudniejsze. Są to tereny głównie mieszkalne, wiemy, że to jest sypialnia Warszawy. Od początku mamy świadomość tych trudności, dlatego prowadzimy bardzo zaangażowany dialog z mieszkańcami" - powiedział szef PSE. Jak wyjaśnił, udało się przekonać ludzi, że inwestycja jest potrzebna, natomiast strona społeczna chce wpłynąć na przebieg linii.
"O ile będzie zachowana równowaga pomiędzy interesami wszystkich stron, to na pewno skorzystamy z tych podpowiedzi i ten projekt też zrealizujemy" - zaznaczył.
Wskazał, że w realizacji strategicznych projektów elektroenergetycznych może pomóc tzw. specustawa o korytarzach przesyłowych. "To są pewne rozwiązania, które pozwolą nam, by nie zatrzymywać się w nieskończoność" - zaznaczył. Dzięki specustawie - tłumaczył - będzie można np. zamknąć w konkretnym terminie postępowanie dotyczące określenie własności.
Nad projektem ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych pracuje obecnie Sejm. Podczas najbliższej sesji posłowie rozpatrzą poprawki zgłoszone w trakcie drugiego czytania.
Majchrzak dodał, że w przypadku wstrzymania inwestycji niestrategicznej, istnieje tylko problem rosnących kosztów. "W przypadku inwestycji strategicznej grozi bardzo poważnymi powikłaniami, ponieważ np. linia z Kozienic do Ołtarzewa jest kluczowa do wyprowadzenia (z elektrowni Kozienice - PAP) mocy bloku 1000 MW o wartości rzędu 5-6 mld zł" - podkreślił prezes PSE.