Piechociński: specjalne strefy ekonomiczne muszą rozszerzać swoje obszary
Jednym z najważniejszych zadań realizowanych przez specjalne strefy ekonomiczne jest zagospodarowanie wolnych terenów i rozszerzenie obszaru SSE, co pozwoli na kolejne inwestycje - powiedział we wtorek wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.
Jak dodał, chodzi o wprowadzenie do stref terenów poprzemysłowych, w których ustaje działalność.
Piechociński podkreślił, że 30 października 2014 r. Stały Komitet Rady Ministrów przyjął projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorcom działającym w SSE. "Czekamy już tylko na pozytywną opinię Rady Ministrów, dzięki której możliwe będą kolejne inwestycje. Według informacji przekazanych nam przez strefy mamy obecnie 70 inwestorów zainteresowanych prowadzeniem działalności w SSE" - powiedział wicepremier na konferencji prasowej. Rozporządzenie ws. pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorcom działającym w Specjalnych Strefach Ekonomicznych ma dostosować polskie przepisy dot. udzielania regionalnej pomocy inwestycyjnej do zasad unijnych, a tym samym umożliwić udzielanie takiej pomocy w latach 2014-2020.
Wicepremier poinformował ponadto we wtorek, że na stronie internetowej resortu gospodarki działa licznik wskazujący poziom inwestycji w specjalnych strefach ekonomicznych. "Wskazania licznika będą korygowane co kwartał" - wyjaśnił. Licznik pokazuje obecnie wartość ok. 94 mld 420 mln zł.
Piechociński przypomniał również, że wkrótce w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie nowelizacji ustawy o SSE. "Dokument przede wszystkim określa przesłanki złożenia wniosku o stwierdzenie wygaśnięcia zezwolenia. Wprowadza także możliwość cofnięcia zezwolenia na wniosek przedsiębiorcy oraz wytycza także zasady kontroli firm" - powiedział.
Projekt ustawy o SSE ponadto umożliwi m.in. wcześniejsze złożenie wniosku do ministra gospodarki przez dużego przedsiębiorcę, który planuje inwestycję na gruntach nieobjętych jeszcze strefą w dniu składania wniosku. Dokument wprowadzi również jednolite zasady zmiany zezwolenia, bez względu na datę jego wydania. Ponadto rozszerzy katalog zadań zarządzających specjalnymi strefami m.in. o współpracę ze szkołami ponadgminazjalnymi i wyższymi w celu dostosowania ich oferty edukacyjnej i programów do potrzeb pracodawców.
Specjalne strefy ekonomiczne (SSE) to wyodrębnione administracyjnie obszary Polski, na których inwestorzy mogą prowadzić działalność gospodarczą na preferencyjnych warunkach. Celem ich funkcjonowania jest przyspieszenie rozwoju regionów poprzez przyciąganie nowych inwestycji i promocję tworzenia miejsc pracy.
W Polsce działa obecnie 14 stref ekonomicznych.