Trwa ładowanie...
d45qrtm
25-10-2013 14:25

Piechociński: wzrost polskiego eksportu do Japonii

W pierwszej połowie br. odnotowaliśmy 132-proc. wzrost polskiego eksportu do Japonii w porównaniu z analogicznym okresem 2012 roku - poinformował w piątek wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas spotkania z premierem Japonii Shinzo Abe.

d45qrtm
d45qrtm

Wicepremier podkreślił, że w pierwszej połowie tego roku import zwiększył się o 87 proc. wobec analogicznego okresu ub.r.

"Wymiana handlowa między Japonią a Polską dynamicznie rośnie. W ostatnich 5 latach nastąpił też bardzo szybki wzrost eksportu naszych towarów na japoński rynek" - powiedział Piechociński, cytowany w komunikacie Ministerstwa Gospodarki. Rozmowy obu polityków odbyły się w piątek w Tokio.

"Japonia prowadzi negocjacje z Unią Europejską dotyczące zawarcia Umowy o Wolnym Handlu (FTA), co z pewnością przyczyni się do dalszego dynamicznego rozwoju naszych wzajemnych relacji gospodarczych" - dodał Piechociński.

Jak czytamy w komunikacie, premier Japonii "z dużym uznaniem odniósł się do relacji handlowych między polskimi a japońskimi przedsiębiorcami". "Liczymy na wzmocnienie japońskich inwestycji w Polsce" - dodał.

d45qrtm

Według danych polskiego resortu gospodarki wartość polsko-japońskiej wymiany handlowej w 2012 r. wyniosła 2,6 mld euro; eksport do Japonii podliczono na 0,4 mld euro, zaś import - na 2,2 mld euro. W pierwszej połowie 2013 r. w porównaniu z pierwszą połową 2012 r. obroty wzrosły o 94 proc.

W polskim eksporcie dominują wyroby tytoniowe, mięso (głównie wieprzowina mrożona), maszyny i urządzenia mechaniczne (w tym części do silników, łożyska itp.), produkty przemysłu motoryzacyjnego (elementy zawieszenia, skrzynie biegów i inne części), maszyny i urządzenia elektryczne, chemia przemysłowa, meble, produkty ceramiczne oraz przyrządy optyczne.

Wicepremier Piechociński jest w Japonii od czwartku i pozostanie tam do niedzieli. Celem wizyty jest promocja polskich produktów i usług oraz przyciągnięcie japońskiego biznesu do Polski. Ministrowi towarzyszą przedstawiciele instytucji otoczenia biznesu i specjalnych stref ekonomicznych oraz członkowie Polsko-Japońskiego Komitetu Gospodarczego.

d45qrtm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45qrtm