Pięćsetka w obiegu od pół roku. Niektórzy wciąż myślą, że to podróbka

– Przestraszyłem się, że zostanę aresztowany za próbę oszukania pań kasjerek - skarży się Grzegorz, który chciał zapłacić banknotem 500 zł w znanej sieciówce. Sprawdziliśmy, czy Polacy widzieli "Sobieskiego".

05.10.2017 17:29

Dokładnie 10 lutego 2017 roku, banknot o nominale pięciuset złotych stał się pełnoprawnym środkiem płatniczym w Polsce. Jak się okazuje, nie wszyscy o tym wiedzą. W niekomfortowej sytuacji znalazł się klient, który chcąc uregulować rachunek w sklepie, spotkał się z odmową przyjęcia gotówki.

¬ – Dziś przy próbie płatności przestraszyłem się, że zostanę aresztowany za próbę oszukania Pań kasjerek – skarży się Pan Grzegorz.

Obraz
© screen/facebook

Czy powinno nas to dziwić, że kasjerki nie chciały obsłużyć klienta, który płacił takim banknotem? Czy to możliwe, że nigdy nie spotkały się z tak wysokim nominałem polskiego pieniądza? Jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę 500-złotowych banknotów w obiegu, to okaże się, że wielu z nas nie miało prawa nawet zobaczyć takiego banknotu. Jest ich nieporównywalnie mniej niż reszty "wersji" papierowych pieniędzy. Mowa tu o tak małych ilościach, że nawet na wykresach NBP ich udział w ogólnym obiegu banknotów jest niewidoczny:

Obraz
© NBP | NBP materiały prasowe

Chociaż Narodowy Bank Polski zapewnia, że sprzedawca na terenie naszego kraju ma obowiązek przyjęcia zapłaty tego banknotu, w tej sytuacji tak się nie stało. W odpowiedzi na wątpliwości, jakie krążą wokół nominału, postanowiliśmy zapytać przechodniów jak rozpoznać jego autentyczność:

Według Narodowego Banku Polskiego, wprowadzenie nominału ma na celu ułatwienie zarówno zarządzania zapasem banknotów obiegowych, jak i rozliczenia gotówkowego pomiędzy obywatelami. Dodatkowo, wpływa na zmniejszenie kosztów obsługi pieniądza. Prace projektowane nad banknotem trwały dwa lata. Autorem projektu graficznego jest Andrzej Heidrich, który zaprojektował wcześniej banknoty o nominałach 10, 20, 50, 100 i 200. Banknot pięciusetzłotowy jest kontynuacją serii „Władcy polscy” i przedstawia wizerunek Jana III Sobieskiego.

sieciówkawalutynowy banknot
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)