Pięćsetka w obiegu od pół roku. Niektórzy wciąż myślą, że to podróbka

Pięćsetka w obiegu od pół roku. Niektórzy wciąż myślą, że to podróbka

– Przestraszyłem się, że zostanę aresztowany za próbę oszukania pań kasjerek - skarży się Grzegorz, który chciał zapłacić banknotem 500 zł w znanej sieciówce. Sprawdziliśmy, czy Polacy widzieli "Sobieskiego".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Dokładnie 10 lutego 2017 roku, banknot o nominale pięciuset złotych stał się pełnoprawnym środkiem płatniczym w Polsce. Jak się okazuje, nie wszyscy o tym wiedzą. W niekomfortowej sytuacji znalazł się klient, który chcąc uregulować rachunek w sklepie, spotkał się z odmową przyjęcia gotówki.

WP

¬ – Dziś przy próbie płatności przestraszyłem się, że zostanę aresztowany za próbę oszukania Pań kasjerek – skarży się Pan Grzegorz.

WP
screen/facebook
Podziel się

Czy powinno nas to dziwić, że kasjerki nie chciały obsłużyć klienta, który płacił takim banknotem? Czy to możliwe, że nigdy nie spotkały się z tak wysokim nominałem polskiego pieniądza? Jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę 500-złotowych banknotów w obiegu, to okaże się, że wielu z nas nie miało prawa nawet zobaczyć takiego banknotu. Jest ich nieporównywalnie mniej niż reszty "wersji" papierowych pieniędzy. Mowa tu o tak małych ilościach, że nawet na wykresach NBP ich udział w ogólnym obiegu banknotów jest niewidoczny:

Banknotów 500-złotowych jest w obiegu tak mało, że są niewidoczne na wykresie struktury obiegu banknotów. NBP
Podziel się
WP

Chociaż Narodowy Bank Polski zapewnia, że sprzedawca na terenie naszego kraju ma obowiązek przyjęcia zapłaty tego banknotu, w tej sytuacji tak się nie stało. W odpowiedzi na wątpliwości, jakie krążą wokół nominału, postanowiliśmy zapytać przechodniów jak rozpoznać jego autentyczność:

WP

Według Narodowego Banku Polskiego, wprowadzenie nominału ma na celu ułatwienie zarówno zarządzania zapasem banknotów obiegowych, jak i rozliczenia gotówkowego pomiędzy obywatelami. Dodatkowo, wpływa na zmniejszenie kosztów obsługi pieniądza. Prace projektowane nad banknotem trwały dwa lata. Autorem projektu graficznego jest Andrzej Heidrich, który zaprojektował wcześniej banknoty o nominałach 10, 20, 50, 100 i 200. Banknot pięciusetzłotowy jest kontynuacją serii „Władcy polscy” i przedstawia wizerunek Jana III Sobieskiego.

Polub WP Finanse
WP
WP