Trwa ładowanie...

Pielęgniarkom z UE będzie łatwiej o pracę w Polsce

Wszystkie kluby parlamentarne poparły projekt nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej,
który zakłada m.in. uproszczenie procedury uznawania kwalifikacji
zawodowych pielęgniarek i położnych - obywateli państw Unii
Europejskiej zamierzających pracować w Polsce.

Pielęgniarkom z UE będzie łatwiej o pracę w PolsceŹródło: PAP
d1vssg5
d1vssg5

Sprawozdawca komisji zdrowia Jolanta Szczypińska (PiS) zaznaczyła, że projekt dostosowuje przepisy do jednej z unijnych dyrektyw, a zmiany muszą być wprowadzone do 20 października 2007 r.

Projekt zakłada m.in. skrócenie czasu otrzymania potwierdzenia kwalifikacji zawodowych. Zawiera ponadto definicję obywatela państw członkowskich UE, wprowadza pojęcie kształcenia klinicznego i kształcenia teoretycznego. Mówi także o skróceniu dla pielęgniarek z tytułem licencjata cyklu kształcenia na położną z 3 lat do 18 miesięcy.

Beata Małecka-Libera (PO) podkreśliła, że projekt w trakcie prac komisji nie budził kontrowersji, ponieważ wprowadza uproszczenia procedury uznania kwalifikacji zawodowych.

W ocenie Przemysława Andrejuka (LPR), nowela nie będzie miała wpływu na kształt kadr medycznych w Polsce, ponieważ będzie on zależał od takich uwarunkowań jak wysokość płac w porównaniu do innych krajów UE czy swoboda zatrudnienia w krajach Unii. _ Polska nie jest atrakcyjna dla Rumunii i Bułgarii, więc ta ustawa nie zrewolucjonizuje rynku pracy pielęgniarek i położnych _ - zaznaczył.

d1vssg5

Natomiast Aleksander Sopliński (PSL) zwrócił uwagę, że kwalifikacje zawodowe części polskich pielęgniarek nie są uznawane w innych krajach UE. Przypomniał, że uznawane są tylko kwalifikacje osób z "tytułem magistra pielęgniarstwa lub położnika, osób, które przed 1 maja 2004 r. uzyskały tytuł licencjata i przepracowały co najmniej 3 lata w ciągu 5 lat w służbie zdrowia oraz absolwentów pomaturalnych szkół medycznych, którzy przepracowali w służbie zdrowia co najmniej 5 z ostatnich 7 lat".

_ Zapomniano o uznaniu tytułu licencjata _ - powiedział.

Wiceminister zdrowia Anna Gręziak zapowiedziała, że omawiany w środę projekt "poprzedza dużą ustawę" dotyczącą zawodów pielęgniarki i położnej oraz samorządu zawodowego. Według niej, projekt takiej ustawy w najbliższym dniach zostanie przyjęty przez kierownictwo resortu, a do Sejmu wpłynie jesienią tego roku.

Poinformowała, że Polska zabiega o takie zmiany w dyrektywach Unii, aby w pozostałych krajach UE były uznawane kwalifikacje wszystkich polskich pielęgniarek i położnych. Dodała, że polska skarga w tej sprawie jest badana przez Trybunał Sprawiedliwości UE.

Do projektu zgłoszono redakcyjne poprawki, więc trafi on ponownie do komisji zdrowia.

d1vssg5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vssg5