Pieniądze z UE dla innowacyjnych firm z Mazowsza - strategia do końca roku
Bezpieczna żywność, usługi dla biznesu i poprawa jakości życia mieszkańców - m.in. w takie projekty powinny inwestować innowacyjne firmy na Mazowszu, by dostać pieniądze z UE. Najpewniej do końca roku będzie gotowa Regionalna Strategia Innowacji dla Mazowsza na lata 2014-2020.
09.11.2014 09:05
W dokumencie tym zostaną określone tzw. inteligentne specjalizacje, czyli obszary badawczo-rozwojowe i innowacyjne, w których województwo ma szansę być liderem w kraju, a także na międzynarodowych rynkach.
"Jesteśmy w trakcie wyłaniania inteligentnych specjalizacji dla Mazowsza. Znajdą się one w +Regionalnej Strategii Innowacji+, która powinna zostać przyjęta przez sejmik woj. mazowieckiego do końca roku bądź na początku 2015 roku" - powiedział PAP dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych Mariusz Frankowski.
Jak podkreślił, urząd marszałkowski przeanalizował najważniejsze obszary gospodarcze oraz wiodące technologie na Mazowszu i na tej podstawie wskazał cztery inteligentne specjalizacje. Chodzi o bezpieczną żywność, inteligentne systemy zarządzania, nowoczesne usługi dla biznesu oraz wysoką jakość życia.
Frankowski wyjaśnił, że mazowieckie firmy mają się specjalizować m.in. w produkcji i dystrybucji żywności wysokiej jakości. Innowacyjne przedsiębiorstwa - jak wyjaśnił - powinny postawić ponadto na inteligentne systemy zarządzania. "Chodzi m.in. o udoskonalanie, na przykład na poziomie samorządu, zarządzania siecią drogową czy kolejową" - zaznaczył.
Również instytucje otoczenia biznesu mają szansę na innowacyjne projekty. Frankowski sprecyzował, że mogą to być m.in. usługi finansowe wspierające przedsięwzięcia innowacyjne przez fundusze pożyczkowe czy kapitałowe. W tę specjalizację wpisują się też firmy logistyczne, transportowe czy zarządzające m.in. wiedzą, usługami w zakresie analizy przetwarzania danych czy zapewnienia dostępu do informacji gospodarczej.
Premiowane w nowej perspektywie unijnej mają być też projekty wpływające na poprawę jakości życia mieszkańców na terenie woj. mazowieckiego. "Chodzi m.in. o poprawę infrastruktury drogowej i kolejowej, edukacji, warunków pracy, większą ofertę na spędzanie czasu wolnego, nowoczesne technologie w sektorze zdrowia i bezpieczeństwo cyfrowe" - wyjaśnił dyrektor Frankowski.
Dyrektor zwrócił uwagę, że firmom inwestującym w inteligentne specjalizacje będzie łatwiej o pieniądze UE. Będą one mogły sięgać po nie z krajowych programów - operacyjnych oraz z regionalnego.
Na lata 2014-2020 Mazowsze otrzyma 2 mld 83 mln euro z Regionalnego Programu Operacyjnego oraz ok. 1,7 mld euro - z programów krajowych: "Inteligentny Rozwój", "Infrastruktura i Środowisko", "Polska Cyfrowa" oraz "Wiedza, Edukacja, Rozwój".
"Preferowane będą mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa wprowadzające nowe produkty i usługi na rynek oraz inwestujące w inteligentne specjalizacje" - zaznaczył. Dodał, że nie będą premiowane konkretne branże.
"Sektory powinny szukać możliwości wprowadzania nowych produktów i usług czy procesów do swojej działalności pod kątem inteligentnych specjalizacji. Firma chemiczna, która będzie chciała wprowadzić nowe opakowania dla swoich produktów będzie się wpisywała w inteligentne specjalizacje dotyczące bezpiecznej żywności" - wyjaśnił.
Frankowski zastrzegł, że Regionalna Strategia Innowacji dla Mazowsza ma być aktualizowana i weryfikowana co dwa, trzy lata. "Powinna ona uwzględniać trendy polskiej gospodarki. Mają w tym pomóc zarówno przedsiębiorcy z regionu, a także środowisko naukowe" - podkreślił.