Trwa ładowanie...
d3opvjc

Pierwsza gmina już wstrzymała odbiór śmieci zmieszanych. W jej ślady mogą pójść następne

Kryzys śmieciowy, którym dotychczas tylko straszyły samorządy, może właśnie stawać się rzeczywistością. Mazowiecki Nasielsk jest pierwszą gminą, która wstrzymała odbiór śmieci zmieszanych. Śmieciarki będą zabierać tylko te posegregowane.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W Warszawie od stycznia zmieni się system segregacji śmieci.
W Warszawie od stycznia zmieni się system segregacji śmieci. (East News, Fot: TOMASZ RYTYCH/REPORTER)
d3opvjc

"Z powodów niezależnych od gminy wstrzymany został do odwołania odbiór odpadów zmieszanych z nieruchomości z terenu miasta i gminy Nasielsk" - napisano 20 grudnia na stronie nasielsk.pl.

Jak podkreślono, trudności w gospodarce odpadami to problem szerszy, dotykający także wiele innych gmin w województwie mazowieckim.

Wysypisko śmieci w domu. Tak wyglądają niektóre mieszkania komunalne po odbiorze

Gmina Nasielsk wyjaśnia, że problem ten związany jest z utrudnieniami w przekazywaniu zebranych z terenu gminy odpadów do Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych.

d3opvjc

"Problem związany z przestojem w odbiorze odpadów polega na tym, że zgodnie z ustawą o odpadach, zmieszane odpady komunalne oraz odpady biodegradowalne muszą zostać zagospodarowane – unieszkodliwione wyłącznie w regionie, do którego zgodnie z Wojewódzkim Planem Gospodarki Opadami (WPGO) została przypisana dana gmina" - wyjaśniono na stronie gminy.

Gmina Nasielsk znajduje się w regionie płockim, ale żadna z tamtejszych Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych nie może przyjąć odpadów z terenu gminy Nasielsk. Problemem są limity, jakie w WPGO narzucone są każdej instalacji.

Gmina nie może wywozić odpadów do instalacji położonych w innym regionie, ponieważ grożą za to dotkliwe kary finansowe - zarówno dla przedsiębiorców odbierających odpady z terenu gminy, jak i dla zarządzających instalacjami.

Jak pisze "Puls Biznesu", kolejnym problemem jest to, że w większości gmin w okolicach Warszawy niedawno wygasły lub wkrótce wygasną umowy z operatorami na odbiór i zagospodarowanie odpadów.

W przeprowadzonych niedawni przetargach ceny okazały się nawet o kilkadziesiąt procent wyższe niż zakładane przez gminy. Taki problem pojawił się w Warszawie, ale władze stolicy zapewniły już, że żadnego przestoju w odbiorze śmieci nie będzie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d3opvjc

Podziel się opinią

Share
d3opvjc
d3opvjc