Pierwsza podwyżka stóp NBP około połowy 2014 - BZ WBK (opinia)

11.09. Warszawa (PAP) - Potwierdzenie ożywienia gospodarczego wraz z dalszym wzrostem inflacji w kierunku celu inflacyjnego skłonią RPP do pewnego dostosowania stóp realnych z...

11.09.2013 | aktual.: 11.09.2013 13:08

11.09. Warszawa (PAP) - Potwierdzenie ożywienia gospodarczego wraz z dalszym wzrostem inflacji w kierunku celu inflacyjnego skłonią RPP do pewnego dostosowania stóp realnych z obecnego, bardzo niskiego poziomu. Do pierwszej podwyżki stóp NBP dojdzie około w połowy 2014 roku - oceniają ekonomiści z BZ WBK.

"Komunikacja Rady Polityki Pieniężnej w ostatnim czasie jest bardzo klarowna - po zakończeniu cyklu obniżek stopy procentowe pozostaną bez zmian przynajmniej do końca roku. Co prawda niektórzy członkowie RPP w ostatnio udzielonych wywiadach sugerowali, że ten okres stabilizacji stóp NBP może być nawet dłuższy niż to co obecnie zakłada rynek, niemniej wydaje nam się, że potwierdzenie ożywienia gospodarczego wraz z dalszym wzrostem inflacji w kierunku celu inflacyjnego (powyżej 2 proc. na początku 2014) skłonią RPP do pewnego dostosowania stóp (realnych) z bardzo niskiego obecnego poziomu" - napisali w miesięcznym raporcie ekonomiści z BZ WBK.

"Dlatego też zakładamy, że do pierwszej podwyżki dojdzie mniej więcej w połowie 2014 roku. Mogłoby się wydawać, że po tak przedstawionym +forward guidance+ odnośnie stóp procentowych, RPP mogłaby pójść na urlop i wrócić dopiero w styczniu. Uważamy jednak, że ciekawe może być już posiedzenie listopadowe, na którym RPP pozna nową projekcję inflacji i od niej uzależni przedłużenie okresu stabilnych stóp, albo zasygnalizuje możliwość zmiany nastawienia (jeśli ścieżka inflacji wzrośnie, co wydaje nam się prawdopodobne)" - dodali.

REALNE STOPY BĘDĄ WSPIERAĆ WZROST NOMINALNYCH

Ekonomiści z BZ WBK podkreślają, że w wypowiedziach członków RPP wciąż przewija się wątek realnej stopy procentowej jako jednej z kluczowych miar branych pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o wysokości nominalnych stóp procentowych.

"Realna stopa procentowa jest zwykle interpretowana przez członków Rady jako różnica między stopą nominalną a bieżącą inflacją lub różnica między stopą nominalną a oczekiwaniami analityków co do inflacji za 12 miesięcy. Co ciekawe, druga z tych miar jest obecnie bardzo nisko (we wrześniu 0,3 proc.), podczas gdy pierwsza jest wysoko (w lipcu spadła do 1,4 proc. z 2,3 proc. w czerwcu). Uważamy, że druga z miar będzie stabilizować, a pierwsza będzie spadać w kierunku zera w połowie 2014 r. (przy założeniu stałych stóp NBP), co według nas będzie czynnikiem przemawiającym za podwyżką stóp procentowych" - napisali.

W NADCHODZĄCYCH MIESIĄCACH POWOLNY WZROST INFLACJI

Ekonomiści z BZ WBK oczekują, że w nadchodzących miesiącach inflacja będzie powoli rosła.

"Naszym zdaniem pod koniec roku CPI przekroczy 1,5 proc., a na początku przyszłego roku osiągnie 2 proc. i będzie oscylowała nieco powyżej tego poziomu w 2014 r. W połowie 2014 r. możliwe jest też tymczasowe osiągnięcie celu inflacyjnego na poziomie 2,5 proc. (oczywiście przed spadkiem w lipcu 2014 na skutek efektu bazy)" - napisali.

"W zeszłym tygodniu rząd ogłosił, że akcyza na alkohol spirytusowy wzrośnie o 15 proc. od początku przyszłego roku. Szacujemy, że spowoduje to wzrost średnich cen alkoholu o ok. 2-3 proc., co podbije inflację o 0,05-0,10 pp. Inflacja bazowa po wyłączeniu cen energii i paliw wyniosła 0,9 proc. rdr w czerwcu i 1,4 proc. w lipcu (pozostałe miary również zanotowały wzrost w lipcu). Wzrost cen śmieci podbił także tę miarę, ale na razie nie pokazuje ona wzrostu presji inflacyjnej. Prognozujemy dalszy wzrost do ok. 2 proc. w przyszłym roku. Inflacja PPI wyniosła -1,3 proc. rdr w czerwcu i -0,8 proc. rdr w lipcu. Spodziewamy się, że ta miara pozostanie poniżej zera co najmniej do końca tego roku" - dodali.(PAP)

jba/ jtt/

Źródło artykułu:PAP
inflacjafinansestopy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)