Trwa ładowanie...
d2w57x5

Pierwsza podwyżka stóp proc. - o 25 pb - w marcu 2015 r. - Credit Agricole (opinia)

07.04. Warszawa (PAP) - W ocenie ekonomistów banku Credit Agricole, do pierwszej podwyżki stóp procentowych - o 25 pb - dojdzie w marcu 2015 r. - wynika z raportu banku. Na...

d2w57x5
d2w57x5

07.04. Warszawa (PAP) - W ocenie ekonomistów banku Credit Agricole, do pierwszej podwyżki stóp procentowychstóp procentowych (Zobacz zmiany stopy referencyjnej NBP») - o 25 pb - dojdzie w marcu 2015 r. - wynika z raportu banku. Na posiedzeniu RPP w środę stopy proc.stopy proc. pozostaną bez zmian, a także podtrzymana zostanie zapowiedź utrzymania ich na stabilnym poziomie przynajmniej do końca III kwartału.

Ekonomiści Credit Agricole opierają swoje oczekiwania na trzech czynnikach.

"Po pierwsze, wypowiedzi części członków RPP wskazują na wysokie prawdopodobieństwo wydłużenia forward guidance, co będzie tożsame z utrzymaniem stóp procentowychstóp procentowych na niezmienionym poziomie przynajmniej do końca br. Po drugie, nasza prognoza kwartalna sygnalizuje, że roczne tempo wzrostu cen nie osiągnie celu inflacyjnego NBP (2,5 proc.) do końca 2015 r. Co więcej, oczekujemy, że inflacja w całym 2014 r. utrzyma się poniżej dolnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego (1,5 proc.)" - napisano w komentarzu.

"Po trzecie, utrzymująca się niska dynamika cen w strefie euro i możliwość dalszego łagodzenia polityki pieniężnej przez EBC będą oddziaływały w kierunku umocnienia złotego i tym samym zmniejszenia presji inflacyjnej w Polsce" - dodano.

d2w57x5

Zdaniem Credit Agricole, powyższe czynniki sygnalizują, iż RPP nie zdecyduje się na zacieśnienie polityki pieniężnej do końca 2014 r.

"Oczekujemy zatem pierwszej podwyżki stóp procentowychstóp procentowych (o 25 pb) w marcu 2015 r." - napisano.

W ocenie analityków banku, na środowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej nie zmieni stóp procentowychstóp procentowych i podtrzyma zapowiedź utrzymania ich na niezmienionym poziomie przynajmniej do końca III kw. 2014 r.

"Decyzja Rady zgodna z oczekiwaniami rynków będzie neutralna dla rynku długu oraz kursu złotego" - dodano. (PAP)

nik/ osz/

d2w57x5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2w57x5