Trwa ładowanie...
opcje

Pierwsze bankructwo z powodu opcji: Elwo z grupy Rafako

Z powodu upadku Elwo, pierwszej ofiary zawarcia walutowych transakcji opcyjnych, rezerwy utworzy właściciel, czyli Rafako, oraz banki.

Share
Pierwsze bankructwo z powodu opcji: Elwo z grupy Rafako
Źródło: AFP
d36gt1d

Elwo, spółka z grupy kapitałowej Rafako, złożyło we wtorek wniosek o upadłość. To pierwsze bankructwo w Polsce spowodowane zawarciem przez firmę tzw. barierowych opcji walutowych z lewarem. Zdaniem specjalistów - na pewno nie ostatnie.

Opcje na likwidację

Elwo, producent elektrofiltrów, zawarł bardzo ryzykowne kilkuletnie kontrakty opcyjne z czterema bankami. Kwota do rozliczenia wynosi w przypadku Millennium 48,7 mln euro, Fortisu 46,1 mln euro, Pekao 28,6 mln euro oraz ING Banku Śląskiego 25,6 mln euro.

d36gt1d

Jak ustalił "Parkiet", gdyby Elwo musiało już uregulować wszystkie zobowiązania z tytułu opcji i zamknąć pozycje, to musiałoby zapłacić grubo ponad 100 mln zł. A to oczywiście jest nierealne.

_ Wniosek o upadłość to najkorzystniejsze rozwiązanie. Jednym cięciem pozbywamy się wszystkich problemów. Formalnie powodem zgłoszenia wniosku o upadłość jest utrata zdolności regulowania zobowiązań przez Elwo. To z kolei jest skutkiem tego, że ING Bank Śląski ponad tydzień temu wypowiedział spółce umowę opcji walutowych i zajął jej rachunki _- mówi Mariusz Różacki, prezes Rafako, firmy, która jest właścicielem Elwo.

Rafako przejmie kontrakty

Dla Rafako likwidacja Elwo oznacza konieczność dokonania odpisu na całkowitą utratę wartości udziałów Elwo. _ W księgach Rafako te udziały były warte 19 mln zł, a będą - zero złotych _- dodaje Różacki. Jego zdaniem, Rafako przejmie na siebie realizację kontraktów, jakie realizuje teraz Elwo. _ Mamy odpowiednią infrastrukturę oraz możliwości kadrowe. Klienci zostali o tym powiadomieni i nie widzą przeciwwskazań, w większości są to bowiem też partnerzy Rafako. Produkcja elektrofiltrów zostanie więc utrzymana w strukturach Rafako przy pomocy pracowników Elwo _- twierdzi Różacki.

Czy giełdowa firma będzie zainteresowana w przyszłości kupnem majątku Elwo, gdyby doszło do likwidacji przedsiębiorstwa? _ Zobaczymy. Jeżeli cena byłaby dobra, to tak _- mówi prezes.

d36gt1d

Bank do prokuratury?

Z naszych informacji wynika, że Elwo najprawdopodobniej złożyło też zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez ING Bank Śląski. Spółka ocenia, że bank działał niezgodnie z prawem, zajmując jej rachunki i środki, które nie służyły do regulowania zobowiązań z tytułu opcji walutowych.

Co więcej, bank zajął również papiery wartościowe na rachunku w domu maklerskim. Chodzi o bony skarbowe o wartości ponad 4 mln zł. Łącznie grupa ING Banku Śląskiego zajęła środki należące do Elwo o wartości przeszło 14 mln zł. We wtorek nie udało nam się uzyskać komentarza od ING Banku Śląskiego. _ Grupa Rafako po ostatnich zdarzeniach wycofuje się ze współpracy z ING Bankiem Śląskim. Nie możemy sobie pozwolić na to, żeby obsługiwała nas instytucja, do której kompletnie straciliśmy zaufanie. A muszę dodać, że to był wiodący bank dla naszej grupy. Na tyle mu ufaliśmy, że wykonywał dla nas nawet usługi cashpoolingu (konsolidacja rachunków bankowych umożliwiająca wzajemne bilansowanie sald rachunków spółek należących do tej samej grupy kapitałowej - red). Cała branża energetyczna jest zdumiona postawą ING Banku Śląskiego _- dodaje Różacki.

Rezerwy też w bankach

Upadłość Elwo to problem również dla banków. Nawet ING Bank Śląski, mimo zajęcia rachunków spółki, najprawdopodobniej nie zaspokoił wszystkich swoich roszczeń i będzie musiał zawiązać rezerwy. Podobnie Pekao, Fortis Bank oraz Millennium. Nie udało nam się jednak uzyskać komentarzy od tych instytucji, czy i jakie rezerwy zostaną utworzone.

Ujemna wycena opcji walutowych w przypadku wszystkich firm w Polsce wynosi, jak wynika z naszych szacunków, ponad 10 mld zł. Wyliczenia Komisji Nadzoru Finansowego mówią o 5,5 mld zł oraz o tym, że z tej kwoty bankom nie uda się odzyskać nawet 15 proc.

Michał Śliwiński

Tekst z kolumny nr 4 Gazety Giełdy Parkiet

d36gt1d

Podziel się opinią

Share
d36gt1d
d36gt1d