Pierwsze cięcie stóp NBP o 25 pb w XI; w pierwszym półroczu 2013 trzy kolejne - BGK (opinia)

13.08. Warszawa (PAP) - Ekonomiści z Banku Gospodarstwa Krajowego spodziewają się pierwszego cięcia stóp procentowych NBP o 25 pb w listopadzie tego roku. W pierwszym półroczu 2013...

13.08.2012 | aktual.: 13.08.2012 12:38

13.08. Warszawa (PAP) - Ekonomiści z Banku Gospodarstwa Krajowego spodziewają się pierwszego cięcia stóp procentowych NBP o 25 pb w listopadzie tego roku. W pierwszym półroczu 2013 r. oczekują trzech kolejnych obniżek.

"Na początek sierpnia, zgodnie z harmonogramem prac Rady Polityki Pieniężnej, nie było planowane decyzyjne posiedzenie. Jednak pod wpływem wyraźnie gorszych od konsensusu rynkowego danych makro opublikowanych w lipcu, przede wszystkim ze sfery realnej, oczekiwania na obniżki stóp wzrosły istotnie (np. co widać wyraźnie w stawkach kontraktów FRA). W efekcie pojawiły się opinie, że do obniżki stóp dojść może już na pierwszym powakacyjnym posiedzeniu we wrześniu" - napisali w miesięcznym biuletynie ekonomiści z BGK.

"Naszym zdaniem, oczekiwania na tak szybką zmianę frontu w polityce monetarnej są obecnie przesadzone. Spodziewamy się, że zostaną one zmitygowane przez lepsze od rynkowego konsensusu dane makro publikowane w sierpniu. Mimo to, wydaje nam się bardzo prawdopodobne, że na posiedzeniu RPP we wrześniu nastąpią dwa wydarzenia. Zgodnie z zapowiedziami (Bratkowski, Chojna-Duch) złożony zostanie wniosek o obniżkę stóp procentowych, który nie uzyska wymaganej większości. Rada zdecyduje się natomiast na wyraźną zmianę nastawienia na znacznie bardziej sprzyjające luzowaniu polityki monetarnej. Interesująca może być również reakcja RPP na zapowiadane obniżenie budżetowych prognoz wzrostu, o ile nastąpi ono przed posiedzeniem RPP" - dodali.

Zdaniem ekonomistów z BGK do faktycznego rozluźnienia polityki monetarnej w postaci obniżki stóp o 25 pb. dojdzie w ciągu kolejnych dwóch miesięcy, z których bardziej prawdopodobnym wydaje się listopad.

"Przeciwko październikowemu cięciu stóp przemawiać będzie wciąż wysoka bieżąca inflacja, nie sądzimy także by dane makro dostępne w momencie posiedzenia były aż tak negatywne, by uzasadniało to nagłą zmianę stanowiska RPP (na razie, przynajmniej formalnie jest ona pro podwyżkowa). Dodatkowym czynnikiem ograniczającym szanse na obniżkę stóp w październiku będzie kurs walutowy. W perspektywie przyszłego roku spodziewamy się obniżenia stóp o dalsze 75 pb. w I półroczu. W przypadku, gdyby wbrew naszym oczekiwaniom do obniżki stóp doszło już w październiku, nie można wykluczyć, że także drugie z oczekiwanych przez nas cięć odbyłoby się jeszcze w bieżącym roku" - oceniają ekonomiści z BGK.(PAP)

jba/ osz/

Źródło artykułu:PAP
stopyfinansebanki
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)