Trwa ładowanie...
d4mg85y
d4mg85y

Pierwsze miesiące, kwartały '14 okresem pozwalającym na stabilizację stóp proc. - Zielińska-Głębocka

...
Share
d4mg85y

# dochodzą kolejne wypowiedzi Zielińskiej-Głębockiej #

13.09. Warszawa (PAP) - Pierwsze miesiące czy kwartały przyszłego roku powinny być okresem pozwalającym na stabilizację stóp procentowych - uważa Anna Zielińska-Głębocka z Rady Polityki Pieniężnej.

"Osobiście sądzę, że pierwsze miesiące czy kwartały przyszłego roku też będą okresem, który pozwoli na pewną stabilizację polityki pieniężnej. Ale zobaczymy. Stopień niepewności jest duży. Nie wiemy, co się będzie działo na rynkach surowcowych. Na razie jest stabilnie. Trochę się uspokoiła sytuacja z Syrią. Ale zawsze jakieś nadzwyczajne zjawiska mogą się pojawić" - powiedziała Zielińska-Głębocka w TVN CNBC.

d4mg85y

W opinii Zielińskiej-Głębockiej inflacja pozostanie prawdopodobnie poniżej lub w okolicach celu NBP do końca przyszłego roku.

"Nie sądzę, żeby w tym roku inflacja wyraźnie wzrosła do poziomu celu. Ona prawdopodobnie pozostanie poniżej czy w okolicach celu do końca przyszłego roku. Także przyszły rok też - nie przewiduję, żeby miał miejsce jakiś wyskok inflacyjny. Jakkolwiek oczywiście pewien stopień niepewności jest - jeśli chodzi o surowce, czyli te czynniki, które powodują inflację podażową. Natomiast nie ma takich zagrożeń po stronie popytu" - powiedziała.

"To co jest też bardzo ważne, że udało się zakotwiczyć oczekiwania inflacyjne, zarówno gospodarstw domowych, przedsiębiorstw jak i analityków. To jest taki czynnik, który zawsze powoduje pewną stabilizację w gospodarce i jest ważną informacją dla RPP" - dodał.

GUS podał w piątek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu wzrosły o 1,1 proc. w stosunku do sierpnia 2012 r., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny spadły o 0,3 proc.(PAP)

jba/ osz/

d4mg85y

Podziel się opinią

Share
d4mg85y
d4mg85y