Pierwsze mieszkanie wolne od PCC. Nawet jeśli kupimy je od flippera
Dobra wiadomość dla tych, którzy planują kupić swoje pierwsze mieszkanie lub dom. Nie muszą płacić podatku niezależnie od kogo je kupią - wskazuje "Rzeczpospolita".
11.04.2024 17:52
Zgodnie z obecnymi przepisami, umowa sprzedaży mieszkania lub domu na rynku wtórnym jest obciążona 2 proc. podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC), który musi zapłacić kupujący - przypomina "Rzeczpospolita".
Jendak od 31 sierpnia 2023 roku, osoba, która kupuje swoje pierwsze mieszkanie lub dom jest zwolniona z tego podatku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W co inwestuje Sebastian Kulczyk? Szczera rozmowa z prezesem KI Dawidem Jakubowiczem w Biznes Klasie
Nabywca nie płaci PCC, jeśli w dniu transakcji oraz wcześniej nie posiadał praw (ani udziału) własności lokalu mieszkalnego oraz budynku mieszkalnego jednorodzinnego.
Istnieje jednak wyjątek od tej zasady - kupujący może mieć w dniu transakcji (lub wcześniej) połowę lub mniej nieruchomości otrzymanej w spadku. W takim przypadku ulga podatkowa może być nadal stosowana.
Jest jednak projekt ustawy, który ma na celu ograniczenie "flippingu" - czyli szybkiej spekulacyjnej odsprzedaży nieruchomości.
Zgodnie z tym projektem, osoby sprzedające nieruchomość krócej niż rok od poprzedniego zakupu, będą musiały zapłacić podatek w wysokości 10 proc. Stawka podatku spada do 6 proc. w przypadku sprzedaży po roku, ale przed dwoma latami od poprzedniego zakupu, oraz do 4 proc. w okresie od dwóch do trzech lat.
Według Wojciecha Jasińskiego z ATA Finance, nowe przepisy dotyczące opodatkowania transakcji z flipperami nie wpłyną na możliwość skorzystania z ulgi w zwolnieniu z podatku przy zakupie pierwszej nieruchomości - wskazuje "Rzeczpospolita".
"Projekt podwyższa stawkę podatku na umowę zawartą z flipperem, nie wyklucza jednak tego, że transakcja może być zwolniona z podatku, jeśli nabywca nie posiada bądź nie posiadał wcześniej innego mieszkania/domu" - podkreśla Wojciech Jasiński w rozmowie z "Rz".
Osoby planujące zakup swojej pierwszej nieruchomości mogą być spokojne. Zarówno teraz, jak i po wprowadzeniu ewentualnych nowych przepisów, nie będą musiały płacić podatku PCC.
Warto pamiętać jednak, że nowe przepisy nakładają dodatkowe opodatkowanie dla osób, które nabywają trzecią lub kolejną nieruchomość w okresie pięciu lat od zakupu pierwszej.
Zgodnie z tymi zmianami, stawki podatku PCC wyniosą odpowiednio: 3 proc. przy trzecim lokalu, 4 proc. przy czwartym, a 5 proc. przy piątym i kolejnych nieruchomościach - wylicza "Rz'.