Trwa ładowanie...
djtn213
djtn213

Pierwsze umowy w sprawie poręczeń kredytów w czerwcu - Daniluk

29.5.Warszawa (PAP) - Do końca czerwca BGK i banki komercyjne powinny podpisać pierwsze umowy dotyczące udzielenia przez BGK gwarancji i poręczeń kredytowych na nowych zasadach -...
Share
djtn213

29.5.Warszawa (PAP) - Do końca czerwca BGK i banki komercyjne powinny podpisać pierwsze umowy dotyczące udzielenia przez BGK gwarancji i poręczeń kredytowych na nowych zasadach - poinformował wiceminister finansów Dariusz Daniluk.

"Umowa między ministrem finansów a BGK jest już praktycznie doszlifowana" - powiedział w rozmowie z PAP.

Wskazał, że zgodnie ze znowelizowanymi - w ramach rządowego Planu Stabilności i Rozwoju - ustawami o BGK oraz o poręczeniach i gwarancjach, bank uzyska dodatkową możliwość zabezpieczania kredytów przedsiębiorców.

djtn213

Chodzi o dwie tzw. portfelowe linie poręczeniowe, obejmujące całe portfele kredytów. Pierwsza ma dotyczyć nowych kredytów obrotowych i inwestycyjnych dla małych, mikro i średnich przedsiębiorstw, a druga kredytów już udzielonych. W przypadku pierwszych i drugich maksymalna wartość poręczonego kredytu nie będzie mogła przekroczyć kwoty 10 mln euro.

"Do końca maja kapitał BGK zostanie podwyższony o ponad 5,5 mld zł, poprzez zaliczenie aktywów netto zlikwidowanych Funduszy, tj. Funduszu Poręczeń Unijnych oraz Krajowego Funduszu Poręczeń Kredytowych, a także Krajowego Funduszu Mieszkaniowego, do funduszy statutowych BGK. Jeżeli to zestawimy z istniejącymi kapitałami BGK w wysokości 1,8 mld zł, to będzie istotna zmiana jakościowa. Potencjał BGK do udzielania kredytów oraz gwarancji i poręczeń będzie znacznie większy" - powiedział wiceminister.

"Intencją wprowadzenia linii jest podtrzymanie istniejącej i wygenerowanie nowej akcji kredytowej przez banki. Liczymy, że BGK wygeneruje w systemie bankowym do 20 mld zł bezpiecznej akcji kredytowej" - wyjaśnił.

Zaznaczył, że cena poręczeń portfelowych będzie wynikała z porozumienia zawartego między BGK i MF oraz z umów z poszczególnymi bankami. "To nie może być cena zaporowa. Będzie to cena rynkowa. Taka koncepcja wynika z wymogów UE. Nowe narzędzie nie może być pomocą publiczną, co do której stosowania są istotne ograniczenia zewnętrzne" - wytłumaczył.

djtn213

Według informacji Daniluka, BGK będzie dzielił się ryzykiem z bankami na zasadach "pół na pół". Gwarancje BGK będą dotyczyć średnio 50 proc. wartości kredytów. "Chcemy uniknąć nadmiernego ryzyka kredytowego po stronie skarbu państwa. Gdyby poręczenie było dużo wyższe, można by przypuszczać, że banki byłyby mniej ostrożne w udzielaniu kredytów. (...) Jestem realistą i sądzę, że produkt jest dobry i banki na pewno z niego skorzystają" - powiedział.

Wiceminister przyznał, że MF liczy się z tym, że część kredytobiorców może mieć kłopoty ze spłatą poręczonego kredytu, ale "założenia są takie, że w portfelu kredytów gwarantowanych mają się znajdować kredyty dobre jakościowo".

Daniluk zwrócił uwagę, że w przypadku poręczeń dla mikro, małych i średnich firm, BGK będzie mógł korzystać z pośrednictwa regionalnych funduszy poręczeniowych. "Warto zachęcać przedsiębiorców, by już teraz starali się dowiadywać w regionalnych funduszach, jak wyglądają procedury i podstawowe warunki udzielania gwarancji i poręczeń" - uważa.

Wiceminister wyjaśnił, że zmienią się nieco zasady poręczeń i gwarancji udzielanych przez Skarb Państwa. Wprowadzono możliwość udzielania poręczeń i gwarancji Skarbu Państwa nie tylko przez Radę Ministrów lub Ministra Finansów, ale również przez BGK w przedziale 10-30 mln euro, gdy nie stanowią one pomocy publicznej.

djtn213

W ubiegłym tygodniu rząd przyjął rozporządzenie, które określa m.in. ceny rynkowe dla gwarancji i poręczeń udzielanych przez BGK, ale w imieniu skarbu państwa, nie zaś w imieniu własnym w ramach programów rządowych.

"W tym przypadku dysponujemy kwotą 40 mld zł, która została przewidziana w budżecie. Wnioski sukcesywnie wpływają. Prawdopodobnie zostanie przekroczony historyczny rekord wielkości udzielonych gwarancji i poręczeń, który miał miejsce w 2001 r. Wtedy skarb państwa zabezpieczył kredyty na kwotę 11 mld zł" - poinformował Daniluk.

Wiceminister poinformował, że rozporządzenie przewiduje pewną zmianę obliczania ceny poręczenia lub gwarancji w przypadku, gdyby gwarancja lub poręczenie miały nie stanowić pomocy publicznej.

Będzie ona zależeć od poziomu ratingu kredytobiorcy. Im wyższy rating, tym niższy koszt gwarancji. Firma, która nie będzie mieć ratingu, ale będzie posiadać zdolność kredytową, będzie płacić tak samo jak podmiot o najniższym ratingu. Dla gwarancji i poręczeń stanowiących pomoc publiczną stawki pozostają bez zmian. á

djtn213

Nowością dla BGK będzie uzyskanie możliwości udzielenia przez BGK kredytów eksportowych - dla zagranicznych nabywców polskich towarów. Będą one zabezpieczone ochroną ubezpieczeniową KUKE (Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych).

"Program przewidujący możliwość udzielania kredytów eksportowych w najbliższym czasie zostanie przyjęty przez rząd. Zakładamy, że BGK udzieli kredytów dla zagranicznych nabywców na kwotę 5,7 mld zł. Pozwolą one sfinansować eksport o takiej kwocie" - powiedział wiceminister. Dodał, że obecnie trwają prace nad przyjęciem tego programu przez Radę Ministrów. (PAP)

mmu/ je/ jra/ pam/

djtn213

Podziel się opinią

Share
djtn213
djtn213