Pierwszy krok ku otwarciu procedur nadmiernego deficytu wobec 6 państw
Komisja Europejska (KE) zrobiła w środę
pierwszy krok ku otwarciu procedur nadmiernego deficytu wobec
sześciu państw UE, które wraz z pogłębiającą się recesją
zwiększyły narodowe deficyty budżetowe powyżej wymaganego przez UE
progu 3 proc. PKB.
Te kraje to: Francja, Irlandia, Łotwa, Grecja, Hiszpania i Malta.
Środowa decyzja nie jest ostateczna - tę KE zapowiada na marzec. Ze względów proceduralnych KE musi bowiem wcześniej otrzymać opinię Komitetu Ekonomiczno-Finansowego i dopiero wówczas przedstawi Radzie Ekofin (ministrom finansów "27") oficjalną propozycję. Wtedy Rada zdecyduje kwalifikowaną większością głosów o przyjęciu tzw. rekomendacji.
Unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych Joaquin Almunia powiedział w środę, że Komisja Europejska (KE) nie otwiera procedury nadmiernego deficytu wobec Polski.
_ Polska i Niemcy nie są w sytuacji, by zaczynać procedury nadmiernego deficytu, choć z naszych prognoz wynika, że przekroczą (w tym roku) dopuszczalny próg 3 procent PKB _ - powiedział Almunia na konferencji prasowej.
Oceniając zaktualizowany polski program konwergencji KE napisała, że "Polska planuje adekwatne fiskalne środki (...), które pobudzą łączny popyt w krótkim terminie i wzmocnią stronę podaży w długim terminie. Zgodnie z unijnym planem pobudzenia gospodarczego, fiskalne środki pobudzające przyjęte przez Polskę zakładają zwiększone inwestycje publiczne w infrastrukturę jak również pewne cięcia w podatku dochodowym, które redukują klin podatkowy".