Pierwszy od 7 lat wzrost liczby upadłości polskich firm

Liczba upadłości polskich przedsiębiorstw
wzrosła w pierwszym kwartale tego roku o 25 proc. rdr i wyniosła
126. Tym samym przełamany został pozytywny trend spadkowy
utrzymujący się od 2002 roku - podał w raporcie Coface Poland.

W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2009 roku sądy ogłosiły 126 postanowień o upadłości polskich firm, co wskazuje na wzrost o blisko 25 proc. wobec I kwartału ubiegłego roku, co oznacza załamanie pozytywnej tendencji spadkowej, która utrzymywała się niezmiennie od 2002 roku.

W całym 2008 roku liczba upadłości spadła o 8 proc. wobec 2007 roku.

_ W statystykach upadłości ogłoszonych w 2009 roku pojawiają się już firmy, na których niewypłacalność bezpośredni wpływ miały czynniki wynikające z kryzysu. W wielu sektorach drastyczny spadek liczby zamówień, spowodowany zmniejszonym popytem zewnętrznym oraz wewnętrznym, spowodował spadek poziomu sprzedaży, zmniejszenie produkcji i ograniczenie współpracy z kooperantami, a w rezultacie pogorszenie dyscypliny płatniczej w całym łańcuchu dostawców i odbiorców. Pojawiają się zatory płatnicze, które bezpośrednio wpływają na problemy przedsiębiorstw z płynnością, co staje się główną przyczyną upadłości _ - powiedział cytowany w komunikacie Marcin Siwa, dyrektor Działu Oceny Ryzyka w Coface Poland.

Analitycy Coface zauważają zdecydowany wzrost bankructw wśród przedsiębiorstw transportowych, firm handlowych i działających w branży stalowej.

Nadal najwięcej upadających firm to spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, na które przypada 62 proc. wszystkich upadłości. Należy jednak zwrócić uwagę na wzrost liczby upadłości wśród spółek akcyjnych.

"Najbardziej widoczną zmianą w analizie upadłości pod kątem form prawnych jest trzykrotny wzrost bankructw spółek akcyjnych. W pierwszym kwartale br. upadło już 21 takich przedsiębiorstw, co w tej grupie już stanowi trzy czwarte całkowitej liczby z 2008 roku. W analizowanym okresie stanowiły one 16,5 proc. wszystkich ogłoszonych w Polsce upadłości, podczas gdy w całym 2008 ich udział kształtował się na poziomie 1,5 proc." - napisano w raporcie.

"To wśród spółek akcyjnych znalazło się niestety wiele firm, dotkniętych skutkami kryzysu, zarówno następstwem niekorzystnych umów na opcje walutowe (np. Kuźnia Polska, Odlewnie Polskie, huta Krosno czy Fabryka Elektrolitów Elwo), ale także zmianami właścicielskimi i restrukturyzacją (np. Stilon Gorzów)" - dodano.

Coface jest spółką, która zajmuje się zarządzaniem wierzytelnościami, ubezpieczaniem należności, faktoringiem oraz oferuje usługi informacyjne dla biznesu. (PAP)

Źródło artykułu:PAP
raportgiełdaspółka

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)