PILNE: GUS podał dane o inflacji
Inflacja w czerwcu wyniosła 0,2 proc. rok do roku i 0 proc. miesiąc do miesiąca. Analitycy rynkowi spodziewali się 0,3 proc. r/r i zerowego poziomu w przypadku odczytu miesiąc do miesiąca, po deflacji w maju -0,1 proc. m/m.
15.07.2013 | aktual.: 14.08.2013 14:06
W maju inflacja rok do roku wyniosła 0,5 proc, w ujęciu miesiąc do miesiąca mieliśmy -0,1 proc. Dzisiejsze dane to najniższy odczyt inflacyjny w historii po 1989 r.
- Jesteśmy świadkami okresu najgłębszej dezinflacji w polskiej historii. Inflacja w ujęciu rocznym jest najniższa, odkąd zbierane są dane. Uważam jednak, że w czerwcu zanotowany został inflacyjny dołek - twierdzi Bartosz Sawicki, analityk DM TMS Brokers.
Zdaniem analityka mogą teraz odżyć oczekiwania, że RPP po raz kolejny się złamie i stopy procentowe obniży. Osobiście jednak tego nie zakłada. Sawicki przypomina, że Prezes NBP wyraźnie zapowiedział koniec cyklu.
- Dane o inflacji wpisują się w dość mizerny obraz polskiej gospodarki. Zgadzam się z wynikami ankiety NBP przeprowadzonej wśród polskich przedsiębiorców, że w III kwartale nastąpi wzrost popytu, ale powolny. W TMS Brokers oczekujemy, że dynamika produkcji w czerwcu wyniosła +1,5 proc. r/r, a sprzedaży detalicznej +0,4 proc. r/r, a stopa bezrobocia 13,1 proc. Pierwszych podwyżek stóp procentowych spodziewamy się w przyszłym roku - podsumowuje analityk.
Zmian w polityce pieniężnej nie zakładają również analitycy Banku Zachodniego WBK.
- Rozwój sytuacji w gospodarce musiałby być naprawdę bardzo niekorzystny, aby RPP wycofała się z deklaracji końca cyklu obniżek stóp. Prognozowany w kolejnych miesiącach stopniowy wzrost inflacji i przyspieszenie wzrostu PKB spowodują, że coraz bardziej aktualnym pytaniem będzie niebawem to o termin pierwszej podwyżki stóp, a nie o możliwość dalszych obniżek - twierdzi Maciej Reluga, główny ekonomista BZ WBK.
- Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w II kwartale 2013 r. w stosunku do I kwartału 2013 r. wyniósł 100,4 (wzrost cen o 0,4%).
Podany wskaźnik służy celom określonym w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
- Wskaźnik cen towarów nieżywnościowych trwałego użytku w II kwartale 2013 r. w stosunku do I kwartału 2013 r. wyniósł 100,1 (wzrost cen o 0,1%). Podany wskaźnik cen służy celom określonym w ustawie o podatku od spadków i darowizn.
- Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w I półroczu 2013 r. w stosunku do I półrocza 2012 r. wyniósł 100,9 (wzrost cen o 0,9%). Podany wskaźnik wykorzystywany jest do celów określonych w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych.
Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie obniżki cen żywności i napojów bezalkoholowych (o 0,3%) oraz odzieży i obuwia (o 0,8%), które obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,06 p. proc. i 0,04 p. proc. Wyższe ceny w zakresie transportu (o 0,4%), rekreacji i kultury, a także restauracji i hoteli oraz napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (po 0,2%), podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,04 p. proc., 0,02 p. proc. i po 0,01 p. proc.